Země od Itálie po Nový Zéland postupně zmírňují opatření zavedená kvůli koronaviru. Údaj o celosvětové bilanci nákazy se blíží třem milionům a nemoci covid-19 podlehlo přes 207 tisíc lidí.
K uvolnění dalších opatření přistoupilo v pondělí také Česko. Z mnoha zemí přicházejí údaje svědčící o klesajícím počtu úmrtí.
Není vyloučeno, že Češi budou moci v létě odjet na dovolenou do Rakouska. Podle prohlášení rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga mohou být pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů možné, byť vzájemná turistika bude vázaná na výsledky boje proti koronaviru. Už dříve Rakousko dalo najevo, že jednou ze zemí, jejímž občanům Vídeň zvažuje v létě otevřít hranice, je Česko.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že v její zemi je virus už eliminován. Od úterka se tam uvolní přísná omezení pohybu lidí a 400 tisíc osob se budou moci vrátit do práce, i když zavřené zůstanou restaurace a obchody.
Nižší denní nárůst nových případů hlásí vedle Číny také Rusko, Německo, Slovensko i těžce postižené Spojené státy, na něž připadá téměř třetina celosvětově nakažených a skoro čtvrtina úmrtí. Za posledních 24 hodin v USA zemřelo 1330 lidí, což je zhruba o polovinu méně než předchozí den.
Země zaznamenávají méně případů nákazy
Pevninská Čína v neděli zaznamenala pouze tři nové případy nákazy koronavirem, na Slovensku v posledních třech dnech počet nových případů koronaviru klesal, v neděli přibyly jenom dva. V Německu se za předchozí den potvrdilo dalších 1018 případů nákazy koronavirem, což je nejmenší denní nárůst od poloviny března. Rusko hlásí za posledních 24 hodin 6198 nových případů nákazy, což je téměř o 200 méně než předchozí den.
K této sestupné tendenci se v pondělí nemohlo připojit Španělsko, které v neděli poprvé oznámilo méně než 300 nových úmrtí za jeden den. Pondělní údaj hovoří o 331 nově zemřelých, avšak do statistiky se zřejmě promítly neohlášené případy z víkendu.
Británie má přes 152 tisíc nakažených a téměř 21 tisíc mrtvých. Její premiér Boris Johnson, který se v pondělí vrátil po prodělané nemoci covid-19 zpět do úřadu, se domnívá, že země je z nejhoršího venku, avšak považuje za nutné zatím ponechat v platnosti zavedená omezení. Tisk spekuluje, že by se omezení mohla začít v Británii uvolňovat od 7. května.
K uvolnění přikročily i po USA nejvíc postižené Itálie a Španělsko. Itálie od 4. května obnovuje práci na stavbách a v podnicích. Španělsko v neděli "pustilo" ven děti do 14 let a v úterý má vláda schválit uvolnění i pro zbytek občanů počínaje 2. květnem.
V Německu obnovila provoz automobilka Volkswagen a v Česku obnovuje výrobu Škoda Auto, i když v omezeném provozu. V ČR se v pondělí otevřely další obchody, posilovny a fitness centra, zpřístupněny jsou i zoologické zahrady a knihovny, opět fungují autoškoly.
Nouzový stav prodlužuje Rumunsko
V Norsku se po šesti týdnech vrátili do tříd žáci prvního stupně základních škol, výuka bude zatím probíhat ve skupinách po 15 dětech. Muzea, menší obchody a knihovny otevírá Chorvatsko, Rumunsko naopak prodlužuje nouzový stav do 15. května.
K pochybnostem o důvěryhodnosti Číny v době epidemie v pondělí přispěla informace, že tamní vláda musela zabavit 89 milionů respirátorů, které neodpovídaly normám. Kromě toho bylo zadrženo také 418 tisíc kusů ochranného oblečení a neúčinných dezinfekčních prostředků.
Kvůli pochybnostem kolem Číny čelí podezření také diplomacie Evropské unie. Podle kritiků podlehla tlaku Pekingu a upravila zprávu o působení čínské propagandy. Peking se podle některých diplomatů opakovaně snažil působit na Brusel, aby zmírnil tón zprávy hovořící o čínských propagandistických snahách. Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella informaci o ústupcích Číně odmítl, ale český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se domnívá, že Borrell by měl záležitost vysvětlit Evropskému parlamentu.