Protesty proti vládnímu návrhu penzijní reformy, které ochromují veřejnou dopravu, vstoupily ve Francii do devátého dne.
Pokračovat by mohly až do Vánoc, a to navzdory projevené ochotě vlády k dialogu, uvedla v pátek agentura AFP. Premiér Édouard Philippe označil hrozbu stávek během svátků za nepřijatelnou.
Francouzská média hlásí pokračující problémy cestujících, kteří se snaží v pátek ráno dostat do práce. Silniční zácpy v okolí hlavního města Paříže se protáhly na více než 380 kilometrů, napsal list Le Figaro na svém webu.
Stanice France-Info uvedla, že osm linek pařížského metra zůstává uzavřených, nevyjela ani polovina autobusů a tramvají. V provozu má být jen čtvrtina rychlovlaků TGV, čtyři z každých deseti regionálních vlaků a čtvrtina spojů Intercity.
"Vstávám ve 4.30 a vracím se domů ve 21 hodin," postěžoval si AFP dělník Fernando Duarte na pařížském nádraží. "Musí to rychle skončit, je to opravdu strašné."
Stávka pokračuje
Jedna z hlavních odborových ústředen na železnici, CGT-Cheminots, už ale oznámila, že stávka bude pokračovat, "dokud vláda nedostane rozum" a projekt reformy penzí nestáhne.
Podrobnosti o důchodové reformě, které ve středu představil premiér Édouard Philippe, zdaleka neuspokojily hněv a vyvolaly otevřený odpor všech odborů, včetně těch, které až dosud podporovaly princip reformy spočívající v zavedení univerzálního systému namísto dosavadních 42 odlišných režimů.
Philippe ve snaze utišit toto pobouření ve čtvrtek pozval odborové svazy a organizace zaměstnavatelů k sérii schůzek, které by měly začít "co nejdříve příští týden", s cílem vylepšit vládní návrh, než bude předložen parlamentu.
Ústupky v novém systému
Premiér také učinil několik ústupků odborům: nový penzijní systém se má vztahovat až na Francouze narozené v roce 1975 a později. Mají sice zmizet výjimky a zvláštní režimy penzí, ale pro strojvedoucí státních drah SNCF a pařížského dopravního úřadu RATP, kteří nyní smí do penze v 52 letech, má reforma platit od ročníku 1985. Má být také zaručena minimální penze ve výši 1000 eur (asi 25 500 korun).
Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech. "Jediným řešením je pracovat o něco déle jako všude v Evropě," prohlásil šéf vlády.
To se ale odborům zdá nepřijatelné, a tak slíbily protesty zesílit. "To je přes čáru," prohlásil šéf největší odborové ústředny Laurent Berger s tím, že CFDT naprosto odmítá odchod na odpočinek až v 64 letech.
Odchod do důchodu je ve Francii nesmírně citlivým tématem, Francouzi přilnuli k jednomu z nejvýhodnějších systémů na světě. A ovzduší v zemi, kde před rokem vypuklo tzv. hnutí žlutých vest, zůstává silně napjaté. Nespokojenost roste také ve zdravotnictví a v policii, poznamenala AFP.