Výběr informací o sňatcích osob stejného pohlaví ve světě (celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny):
- Sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 33 zemí, z toho 14 v EU. Od příštího roku se 15. zemí EU, která uznává sňatky stejnopohlavních párů stane Estonsko. V celé Evropě je těchto států 19, většina z nich umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry.
- Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily stejnopohlavní sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Andorra a jako poslední Estonsko.
- Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Ekvádor, Kanada, Kolumbie, Kostarika, Nový Zéland, Uruguay, USA, Austrálie, Chile a loni v září schválili na Kubě zákon o rodině, který mimo jiné umožňuje homosexuální sňatky včetně adopcí dětí těmito páry.
- První zemí v Asii, která umožňuje sňatky homosexuálů, se v květnu 2019 stal Tchaj-wan. I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například asi v polovině států Mexika. Izrael uznává stejnopohlavní sňatky, pokud je dotyční uzavřou v cizině.
- Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví, první z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. V současné době umožňují registrované partnerství, ale ne sňatky Bolívie, Černá Hora, Česká republika (od roku 2006), Chorvatsko, Kypr, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Monako a San Marino.
- ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. Komunita homosexuálů, bisexuálů a transgenderových lidí považuje registrované partnerství za nedostatečné. Parlament začal v listopadu 2018 projednávat novelu, která měla manželství lidem stejného pohlaví umožnit. Letos koncem června dala Sněmovna sňatkům stejnopohlavních párů šanci. Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí. Návrh je ve Sněmovně před druhým čtením, které se uskuteční nejdříve v listopadu. Současně zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jen jako svazku muže a ženy.
- Celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny. Adresovaly mu otevřený dopis s výzvou. Píšou v něm, že nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro společnost miliardové ekonomické ztráty. Pod výzvu se podepsaly vedle telekomunikačních a počítačových společností také kosmetické, potravinářské, přepravní či poradenské firmy, některé banky a pivovary i automobilka Škoda Auto. V listu uvedly, že zaměstnávají dohromady desetitisíce lidí a sdílejí přání leseb, gayů, bi a translidí (LGBT+) žít a pracovat v Česku bez předsudků. Signatáři píšou, že podle analýzy výzkumné organizace Open For Business, která zastřešuje nadnárodní konzultační firmy, kvůli nerovnému postavení přichází česká ekonomika ročně až o 37,6 miliardy korun.
- V řadě zemí zůstává homosexualita trestná, jedná se zejména o státy Afriky a Blízkého východu. V současnosti jsou vztahy mezi osobami stejného pohlaví kriminalizovány podle Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) v 62 ze 193 členských států OSN. Zákony proti homosexualitě nejsou zavedeny v Iráku a Egyptě, ale příslušníci LGBT komunity jsou zde stíháni podle jiných zákonů.
- V roce 2006 uzákonila stejnopohlavní sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe je homosexualita stále trestná ve více než polovině zemí.