Ve Španělsku už zemřelo na nemoc z koronaviru více lidí než v Číně, odkud se nákaza začala na počátku letošního roku šířit. Podle aktuální bilance zemřelo ve Španělsku po nakažení 3434 lidí, přes 47 000 se jich infikovalo. Počet nakažených dál stoupá i v jiných evropských zemích, v Íránu či ve Spojených státech. V Británii se virem nakazil i následník trůnu princ Charles. Rusko oznámilo rekordní nárůst počtu pacientů s koronavirem a prezident Vladimir Putin odložil referendum o ústavě a ohlásil týden volna. V Česku je 1497 nakažených a pět mrtvých.
Španělsko je v počtu nakažených po Číně, Itálii a USA čtvrtou nejpostiženější zemí světa. Bilance obětí nemoci COVID-19 je tu ale po Itálii už druhá nejvyšší na světě. Jen za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí o 738. To je dosud nejvyšší denní nárůst. Nejvyšší absolutní nárůst je i v počtu infikovaných.
Německo má podle nové bilance přes 31 500 prokázaných případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí na COVID-19 se zvýšil z úterních 114 na 149. Vyléčilo se už nejméně 5600 lidí. Zdravotnická zařízení, v nichž je kolem 4000 pacientů s koronavirem, zatím podle úřadů situaci zvládají. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko přeruší výkon trestu zhruba 1000 vězňů, aby se připravila na možné šíření viru ve věznicích.
Francie zatím aktuální bilanci nezveřejnila. V úterý úřady informovaly o více než 22 000 potvrzených případů nákazy a 1100 mrtvých. Předseda federace francouzských nemocnic Frédéric Valletoux ale ve středu řekl, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší, neboť oficiální čísla zahrnují jen ty, kteří onemocnění COVID-19 podlehli v nemocnicích.
Nemocný monarcha
V Británii, která naposledy ohlásila přes 8000 nakažených a 422 mrtvých, se na pomoc starším a nemocným v izolaci přihlásilo okolo 170 000 dobrovolníků. Jedním z nově potvrzených případů v zemi je i následník trůnu, princ Charles. Podle prohlášení má ale jen mírné příznaky.
Rusko ve středu oznámilo rekordní denní nárůst počtu pacientů nakažených koronavirem. Eviduje jich už 658, mrtvého nehlásí žádného. Podle expertů i některých politiků je však oficiální statistika neúplná. Prezident Vladimir Putin ve středu oznámil odklad celostátního hlasování o ústavních reformách, které mu mají zajistit možnost setrvání v nejvyšší funkci do roku 2036. Nové datum nesdělil. Kvůli boji proti koronaviru nebude příští týden v Rusku pracovní.
Pandemie nezastavila bojové operace v Donbasu, kde ukrajinská armáda čelí jednotkám proruských separatistů. V Moskvě pokračují také přípravy na slavnostní vojenskou přehlídku k výročí konce druhé světové války. S účastí na ní dál počítá i český prezident Miloš Zeman.
Nakažených přibývá také v dalších evropských zemích. V Rakousku překonal počet potvrzených případů 5000 a počet mrtvých se vyšplhal na třicet. V Polsku je obětí nemoci COVID-19 již 13 a nakažených je již téměř tisíc. Z Maďarska hlásí deset mrtvých a 226 infikovaných. Počty nakažených a mrtvých rostou také v zemích bývalé Jugoslávie.
Nová slovenská vláda
Bezmála tři týdny po potvrzení prvního případu koronaviru se na Slovensku začaly distribuovat mezi zdravotníky respirátory. Kabinet nového premiéra Igora Matoviče schválil i první opatření na zmírnění dopadů pandemie na zaměstnavatele, zaměstnance a živnostníky. Pětimilionové Slovensko dosud potvrdilo 216 nakažených.
Zmírněním ekonomických následků pandemie se ve středu zabývali také v Německu a USA. Německý parlament souhlasil s rozsáhlými změnami ve státním rozpočtu na letošní rok. Nově počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu korun). V USA demokraté a republikáni oznámili, že se dohodli na zákonu o masivních ekonomických stimulech. Termín jeho přijetí ale neupřesnili.
Pevninská Čína, odkud se počátkem roku začal virus šířit, zaznamenala pokles nových případů koronaviru z pondělních 78 na 47 v úterý. Podle úřadů se všechny nové případy týkají lidí, kteří přicestovali z ciziny. Jižní Korea ohlásila 100 nových případů nákazy. Jejich celkový počet stoupl na 9137. Thajsko oznámilo kvůli obavám z šíření koronaviru zákaz vstupu do země pro cizince.
Na Blízkém východě je na 33 000 potvrzených případů nákazy, přičemž většinou v Íránu (27 000). Mrtvých hlásí Teherán přes 2000. Zpřísněná opatření kvůli pandemii dnes schválila Saúdská Arábie. Zcela se uzavřou města Mekka, Medína a Rijád a zakázáno bude i cestovat mezi provinciemi. V Izraeli se nákaza potvrdila u více než 2000 lidí, pět pacientů zemřelo.
Přibývá také postižených zemí v Africe. První případy nákazy koronavirem na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau.
Modlitba ve Vatikánu
Papež František se ve středu v poledne SEČ společně s věřícími celého světa pomodlil za konec pandemie.
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová požádala ministry financí eurozóny, aby vážně uvažovali nad jednorázovou emisí společných dluhopisů, takzvaných koronabondů. S jejich pomocí by podle ní mohla eurozóna lépe bojovat s finančními dopady pandemie.
Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu. Investoři doufají, že rozsáhlá stimulační opatření zaváděná po celém světě zmírní hospodářské dopady koronaviru. Posilovaly také asijské akcie.