Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to ve čtvrtek řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
Beuth rovněž potvrdil, že podezřelým je třiačtyřicetiletý Němec. Podle dřívějších informací médií pocházel z Hanau. V tomto stotisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů od Frankfurtu nad Mohanem, zabil střelec ve středu večer ve dvou barech s nabídkou vodních dýmek devět lidí a další osoby zranil. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou. Podle Beutha byla rovněž zastřelená.
Regionální ministr médiím řekl, že vyšetřování probíhá a nemůže proto zatím potvrdit, kdo byl mezi návštěvníky barů v době střelby. Deník Bild uvedl, že mezi oběťmi v jednom z barů, kde se kouřily vodní dýmky oblíbené zejména v arabském světě, byli i Kurdové.
Už dříve německá média informovala, že vyšetřovatelé zkoumají dopis, který údajně pachatel zanechal. Z něho podle médií vyplývá pravicově radikální motiv. Také podle videa, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na youtube, měl střelec xenofobní sklony. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.
Ministr Beuth také uvedl, že pachatel měl legálně drženou zbraň a byl sportovní střelec. Totožnost ani národnost obětí zatím úřady nezveřejnily.
České ministerstvo zahraničí dopoledne na twitteru uvedlo, že podle jeho posledních informací z českého velvyslanectví v Berlíně se tragédie nedotkla českých občanů.
Reakce českých politiků
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek poslal kondolenční dopis svému německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve městě Hanau, která si vyžádala oběti na životech a několik zraněných. Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti, jenž je dnes bohužel patrný po celé Evropě. I když útokům, jako byl ten v Hanau, nebudeme nikdy schopni zcela zabránit, pozitivně vnímám rostoucí nasazení německých bezpečnostních složek, kterým se dlouhodobě daří odkrývat plánované akty násilí a teroru," uvedl Zeman v dopisu, který zveřejnil Pražský hrad.
"Jsem hluboce otřesený, jako každý, kdo četl zprávu o střeleckém útoku ve městě Hanau, při kterém přišlo o život nejméně devět lidí a mnoho dalších utrpělo zranění. Lituju každého lidského života ztraceného v důsledku tohoto nepochopitelného násilí," napsal na twitteru premiér Babiš. V německy psaném příspěvku posléze oslovil německou kancléřku Angelu Merkelovou s tím, že zprávu přijal s hlubokým zármutkem a rozhořčením. "Dovolte mi vás ujistit, že Česká republika v této bolestné chvíli stojí za Německem a důrazně odsuzuje nenávist a násilný extremismus," uvedl předseda vlády.
Soustrast Německu vyjádřil i Petříček (ČSSD). "Otřesná tragédie v Hanau, pro kterou neexistuje ospravedlnění. Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám obětí a podporu celému městu," uvedl.