Studenti v indickém státě Karnátaka měli během psaní testu na hlavě krabici, aby od sebe navzájem neodepisovali. Škola se za své nařízení omluvila potom, co se důkazní fotografie rozšířily na sociálních sítích. Informoval o tom server CNN.
Bhagat Pre-University College ve městě Haveri zavedla testovací pravidlo minulý týden ve středu. Studenti dostali během zkoušky krabici s vyřezaným otvorem vpředu, aby viděli na papír a na katedru. Jinak jim krabice v jejich rozhledu zamezovala.
Fotografie studentů s krabicí na hlavě sdílel jeden ze zaměstnanců školy na facebooku. Příspěvek se následně stal virálním a kritika ze strany veřejnosti a médií na sebe dlouho nenechala čekat.
K případu se vyjádřil i ministr školství S. Suresh Kumar, který označil "inovátorskou" praxi za nepřijatelnou. "Nikdo nemá právo nakládat s někým, natož pak se studenty, jako se zvířaty. Tahle zvrácenost se brzy vyřeší," tweetoval ministr.
Škola podala úřadům písemné odůvodnění svého neetického kroku a přiložila k němu omluvu, uvedl její ředitel M.B. Sateesh s tím, že s krabicovým opatřením byli rodiče předem obeznámeni a zúčastnili se ho jen ti studenti, kteří s tím souhlasili.
Ze 72 studentů si během zkoušky odmítlo nasadit krabici na hlavu jen 16. "Řekli, že jim otestování tohoto experimentu nevadí. Škola tím neobtěžovala žádného studenta, byla to volitelná možnost a někteří se toho účastnili a někteří ne," řekl Sateesh. Podle něj si několik studentů přineslo své vlastní krabice a většina je po 15 až 30 minutách psaní z hlavy sundala.
Myšlenka krabic na hlavě byla jedním z pokusů, jak na škole vyřešit rozšířené a dlouhotrvající problémy s opisováním. Tento nešvar se ale rozmohl napříč celým edukativním systémem v Indii. Památný je případ z roku 2015, kdy ve státě Bihár šplhali rodiče studentů zvenčí po zdech školy jen, aby svým dětem předali správné odpovědi.
V Indii je vzdělání vzácnou komoditou. Pro většinu obyvatelstva je vysokoškolský titul vysvobozením z chudoby, což na druhou stranu s sebou přináší obrovský tlak na studenty. To dokládá i smutná událost ze začátku roku. Hned 19 studentů ve státě Telangána si po neúspěšném složení zkoušek vzalo život.