Velitelství finského letectva nepozorovaně odstranilo ze svého znaku svastiku. Vzdušné síly severské země používaly tento symbol od svého založení v roce 1918 - tedy dlouho předtím, než jej za druhé světové války zcela zprofanovalo nacistické Německo, napsal server BBC.
Změny si jako první všiml profesor Teivo Teivainen z Helsinské univerzity, který v minulosti vůči používání hákového kříže v armádním znaku vznášel námitky.
Velitelství vzdušných sil následně BBC potvrdilo, že už od roku 2017 používá znak shodný s celým letectvem, tedy zlatého orla v kruhu z křídel.
"Jelikož se odznaky nosí na uniformách, považovali jsme za nepraktické a zbytečné, aby se dále používal starý znak, který čas od času způsoboval nedorozumění," uvedl armádní mluvčí. Emblém mají nicméně dál ve znaku některé organizační složky letectva, například letecká akademie.
Kontroverzní symbol
Od roku 1918, kdy Finsko získalo nezávislost na Rusku, až do roku 1945 měla všechna finská vojenská letadla ve znaku modrý hákový kříž na bílém poli. Po druhé světové válce svastika z letounů zmizela, zachovala se však coby součást některých symbolů letectva, odznaků jednotek či dekorací - včetně uniforem.
Slovo svastika, geometrického symbolu kříže se zalomenými rameny, pochází ze sanskrtu a znamená štěstí či blahobyt. V tomto duchu ji také chápali zakladatelé finského letectva - měla přinést pilotům šťastný návrat na zem.
Běžný motiv
V indické kultuře se svastika používá tisíce let, v západních zemích se stala populárním motivem na začátku 20. století. V roce 1920 si ji ale dala do znaku nacistická strana (NSDAP) Adolfa Hitlera. Genocida a válčené zločiny spáchané jeho režimem způsobily, že pro většinu obyvatel západních zemí je svastika neodmyslitelně spjata s nacismem a antisemitismem.
Teivainen vysvětluje, že svastiky mohou být běžně viděny po celém Finsku na budovách z dvacátých let 20. století. "Ve Finsku je považována za běžný dekorativní motiv, což do určité míry je," říká. Dodnes se například objevuje na oficiální standartě finského prezidenta.
Profesor výtky směrem ke svastice ve znaku letectva opírá o argument, že takový symbol může mít neblahý dopad na to, jak budou mladí Finové podléhající vojenské službě smýšlet o své armádě. Upozorňuje také, že sousední Rusko, které se finská zahraniční politika tradičně snaží nedráždit, může svastiku v armádním znaku vnímat jako projev nepřátelství.