Úterní verdikt britského nejvyššího soudu o nezákonnosti a neplatnosti kontroverzního postupu britské vlády, která rozhodla o přerušení schůze parlamentu v klíčové době před brexitem, se dostal na titulní strany amerických a francouzských médií. Soudní výrok označují za přelomový, zásadní nebo historický. List The New York Times (NYT) píše o "mimořádném vyplísnění vlády", které v zemi prohloubilo křečovité spory o podobu brexitu. Podle francouzského deníku Le Figaro nahradil nejvyšší soud Spojeného království parlament, jenž dosud hrál v brexitovém procesu hlavní roli.
Verdikt nejvyššího soudu podle NYT nebyl jen další ranou premiérovi, ale "zásadním právním momentem" pro Británii, kde se soudy tradičně drží stranou politických půtek.
Přelomový rozsudek
Deník The Washington Post (WP) rozhodnutí soudu označil za "přelomový rozsudek, který bude mít dopad na budoucnost premiéra Borise Johnsona i odchod země z Evropské unie". List cituje britské právní experty, podle nichž byl verdikt historický a srovnatelný s jedním z nejslavnějších případů, které řešil americký nejvyšší soud - kauzou Marbury vs. Madison z roku 1803, na jejímž základě je americký nejvyšší soud strážcem ústavnosti a může rušit neústavní zákony a akty státní moci.
Server televize CNN se ptá, jak dlouho ještě Johnson může lpět na moci, a úterý označuje za "nejhorší den Johnsonovy politické kariéry". Od konce července, kdy se ujal úřadu, premiér podle CNN nezažil týden, aby neutrpěl výraznou politickou porážku. "Za normálních okolností by se dalo očekávat, že lídr v takové horké situaci by si uvědomil, že jeho čas vypršel. Ale brexit vytvořil ve Westminsteru poměrně nenormální stav," píše CNN.
Otázkou podle CNN nyní je, zda Johnson nebo jeho hlavní politický rival, šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, budou mít odvahu podniknout krok, který by v konečném důsledku vedl k předčasným volbám.
Deník Le Figaro soudí, že rozsudek britského soudu bude mít dvojí účinek: krátkodobý, neboť ovlivní brexitový kalendář, a dlouhodobý týkající se politického života ve Spojeném království. "Tento verdikt je historický," napsal Le Figaro ve své analýze tučným písmem.
Podle listu Le Monde se z předsedkyně nejvyššího soudu Brendy Haleové stala strážkyně britské demokracie. "Šéfka nejvyššího soudu vydala historické rozhodnutí," píše deník. Verdikt ovšem podle něj způsobí ve Spojeném království další politickou bouři.