Žurnalistika je v Egyptě zločinem, uvádí ve své zprávě Amnesty International, celosvětová organizace monitorující porušování lidských práv. Podle ní vláda omezuje práci mediálních domů a novinářů. Zprávu přinesl server The Guardian.
Počet nakažených nemocí covid-19 v Egyptě stále roste. Vláda tak na úkor transparentnosti více posiluje svou kontrolu nad informacemi. "Egyptské úřady daly jasně najevo, že každý, kdo zpochybní oficiální narativ, bude přísně potrestán," řekl Philip Luther, ředitel Amnesty International pro divizi Blízkého východu a severní Afriky.
Organizace má zdokumentovaných 37 případů, kdy byli novináři zadrženi, protože se dostali do křížku se státem. Konkrétní obvinění často zní: šíření nepravdivých zpráv nebo zneužívání sociálních sítí. Vláda se tímto odkazuje na široké znění zákona o boji proti terorismu z roku 2015. Ten je rozšířen o definici teroru tak, aby zahrnoval všechny druhy nesouhlasných názorů.
Od roku 2013, kdy se prezidentem země stal Abd al-Fattáh as-Sísí, se většina televizních programů a novin začala vyhýbat kritice vlády nebo rovnou z mediálního prostoru zmizela. Řada komerčních zpravodajských stanic pak v tichosti přešla pod společnosti přidružené ke zpravodajské službě Egypta, informuje The Guardian.
Zpochybnili práci ministerstva
Trestu se ale v době pandemie koronaviru nevyhnuli ani novináři pracující pro státní média. Hned dvanáct z nich bylo posláno do vězení za vyjádření soukromých názorů na sociálních sítích, tvrdí Amnesty International. Jedním takovým je šéfredaktor webu AlkararPress Atef Hasballah. Ten minulý měsíc na svém facebooku zpochybnil data ministerstva zdravotnictví o počtu nakažených koronavirem.
Údajně si pro něj okamžitě přijela policie a naložila ho dodávky. Novinář čelí podezření z toho, že se přidal k teroristické organizaci. Podle egyptského státního zástupce hrozí lidem, kteří šíří "falešné zprávy" o koronaviru, až pět let vězení. Veškerá zatčení novinářů úřady odůvodňují národní bezpečností. Že by se mělo jednat o porušování lidských práv, odmítají. Žádné další vyjádření ale tiskové oddělení vlády deníku The Guardian neposkytlo.
Server naopak píše, že egyptská vláda dokonce vyloučila ze země jeho tamního zpravodaje, který ve svém článku naznačil, že počet infikovaných pacientů může být ve skutečnosti vyšší, než jak uvádí oficiální statistiky.
Pokyny přes WhatsApp
Amnesty International pak uvádí svědectví novinářů pracujících pro státní média. Ti tvrdí, že dostávají přes mobilní aplikaci WhatsApp konkrétní pokyny k tomu, o čem mají informovat a co mají vynechat. Ti, kdo se nařízením "seshora" neřídili a například odmítali chválit podmínky ve věznicích, "ztratili zaměstnání a byli vyslýcháni nebo uvězněni", cituje Amnesty jednoho z novinářů.
Organizace tak v neděli při příležitosti Světového dne svobody tisku vyzvala egyptské úřady, aby zrušily cenzuru, obtěžování a zastrašování novinářů a propustily zadržované, kteří se provinili jen tím, že "vykonávali svou práci".