Tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen odmítla nabídku Pekingu na zavedení principu "jedna země, dva systémy", který platí v Hongkongu. Tento systém podle ní přivedl Hongkong na pokraj chaosu, informovala agentura Reuters. Hongkong se už několik měsíců potýká s demonstracemi, které v poslední době provází násilí.
"Čína stále vyhrožuje, že Tchaj-wan zahrne do modelu jedna země, dva systémy. Její diplomatické útoky a vojenský nátlak představují velkou překážku pro stabilitu regionu," uvedla v proslovu prezidentka. Mezi 23 miliony tchajwanských obyvatel podle ní převládá shoda politickou strategii Pekingu odmítnout.
Princip "jedna země, dva systémy", který platí pro Hongkong a Macao, garantuje určitou autonomii v justici, legislativě a v ekonomickém systému.
Omezování autonomie
Demonstranti v Hongkongu už několik měsíců protestují proti tomu, co považují za plíživé zasahování Pekingu do záležitostí jejich města i přes příslib autonomie. Požadují přitom demokratizaci celého systému. Velkoměstem téměř každý den zmítají násilné střety mezi protestujícími a policií.
Návrat bývalé britské kolonie Hongkongu pod čínskou správu v roce 1997 a zavedení principu prezidentka Tchaj-wanu označila za neúspěch. Zavázala se také bránit svobodu, demokracii a svrchovanost Tchaj-wanu, který v uplynulých týdnech přišel o několik diplomatických spojenců z řad tichomořských států a uznává ho už jen 15 zemí na světě.
Od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na Tchaj-wanu ujala Cchaj Jing-wen, Peking usiluje o diplomatickou izolaci tohoto ostrovního státu. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.