Tisíce lidí v sobotu večer demonstrovaly v Tel Avivu a městě Caesarea za okamžitou demisi izraelského premiéra Benjamina Nentanjahua, v Tel Avivu se konala také manifestace za propuštění rukojmích, které už skoro tři měsíce drží palestinské hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Informoval o tom deník Haarec.
"Proč protestujeme i nyní během války, zatímco naši vojáci bojují na frontě?," zeptal se na demonstraci v Tel Avivu generálmajor v záloze Guy Zur. "Odpověď je jednoduchá: Ten, kdo nás oslabil a obětoval pro své politické potřeby a lásku k moci se nehodí k tomu, aby nás dovedl k vítězství," dodal Zur, který Netanjahuovu vládu označil za neetickou a neschopnou. Podle něj vláda i v době války podněcuje rozdělování společnosti.
Demonstrace se v sobotu konala také před Netanjahuovým domem ve městě Caesarea, které leží mezi Tel Avivem a Haifou. Protestující nesli transparenty s otisky zkrvavených rukou a nápisem "Vinen". Tloukli do bubnů a volali po Netanjahuově okamžité demisi. Několik protestujících tam policie zatkla, některé kvůli tomu, že provolávali hesla prostřednictvím megafonů, a některé proto, že se chystali postavit pódium.
"My na severu jsme silní a znovu vše postavíme, ale k tomu potřebujeme, aby tato vláda odešla," řekl šéf kibucu Manara z oblasti u libanonských hranic, kde se izraelská armáda přes hranice vzájemně ostřeluje s ozbrojenci z libanonského hnutí Hizballáh, spřízněného s Hamásem.
Netanjahu čelí od října široké kritice mimo jiné proto, že na rozdíl od některých ministrů a vysokých představitelů armády či tajných služeb nepřiznal ani díl odpovědnosti za selhání v zajištění bezpečnosti obyvatel Izraele. Jeho vládu a bezpečnostní složky totiž evidentně překvapil 7. října brutální útok Hamásu, při němž palestinští ozbrojenci v pohraničí povraždili na 1200 lidí. Někteří analytici to vysvětlují tím, že kabinet i tajné služby se soustředili více na radikály na okupovaném Západním břehu, protože je považovali za větší nebezpečí než Hamás.