Už v roce 2030 by mohlo dojít k první transplantaci celé hlavy, šokoval bývalý neurochirurg z fakultní nemocnice v anglickém Hullu. Zprávu přinesly servery The Telegraph a The Independent.
Někdejší neurochirurg Bruce Matthew píše sci-fi román a v rámci sběru vědeckých rešerší spolupracuje s Michaelem Leem, zakladatelem Ústavu futurologie v jihoafrickém Kapském Městě.
Po několika společných schůzkách si uvědomil, že transplantace hlavy člověka nemusí ve skutečnosti být žádným sci-fi. Matthew věří, že náročná operace by vyžadovala nejen transplantaci samotné hlavy, ale také míchy, jež by musela být umístěna do jiného těla.
Sám během své pracovní kariéry provedl na deset tisíc operací a obecná vědecká myšlenka pracující s transplantací hlavy, jež se soustředí na to, jak oddělit míchu od hlavy, je podle něj "naprosto směšná".
Třiašedesátiletý doktor je právě toho názoru, že díky pokrokům v nervové chirurgii, robotice a transplantaci kmenových buněk by mohlo být už za deset let možné, připojit k novému tělu hlavu s kompletní míchou.
"Zpočátku bylo našim cílem tu myšlenku jen probádat. Zdálo se to hloupé, ale potom jsem si uvědomil, že to tak vlastně není. Pokud transplantujete mozek a udržíte ho s páteří pohromadě, tak to není nemožné. Mícha je nejdůkladnější věc, kterou si lze představit. Mozek musíte udržovat připojený k míše. Myšlenka, že je rozdělíte, je naprosto směšná," citoval Matthewa The Telegraph.