Končící americký prezident Donald Trump podle médií zvažoval oficiální funkci pro právničku Sidney Powellovou, která je hlasatelkou teorií o mezinárodním spiknutí kolem nedávné prezidentské volby. V pátek večer ji přijal v Bílém domě a údajně se hovořilo o plánu jmenovat bývalou členku právního týmu kampaně zvláštní vyšetřovatelkou v souvislosti s volbami. Zpravodajský web Axios napsal, že vysoce postavení vládní činitelé jsou prezidentovými kroky čím dál více znepokojeni.
I měsíc před inaugurací nově zvolené hlavy státu Joea Bidena pokračuje Trump v bezprecedentní snaze zpochybnit výsledek prezidentské volby a na sociálních sítích dál šíří tvrzení o masivních podvodech, pro která nejsou důkazy. Prezidentův postoj se nezměnil ani poté, co Bidenův úspěch potvrdil sbor volitelů a kandidáta Demokratické strany uznal jako vítěze voleb i nejvlivnější republikán v Kongresu Mitch McConnell.
Se zprávou o Trumpově schůzce s Powellovou přišel v sobotu jako první deník The New York Times (NYT) a následně ji potvrdila další média. Prezident údajně naznačoval, že chce, aby Powellová dohlížela na vyšetřování volebních podvodů. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows a právník prezidentské kanceláře Pat Cipollone ovšem podle zdrojů amerických médií opakovaně vyjadřovali silný odpor vůči takovému kroku.
Vypjaté schůzky se podle všeho účastnil i generál ve výslužbě a bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, který z funkce na začátku roku 2017 odstoupil po necelém měsíci kvůli kontaktům s ruským velvyslancem v USA v čase voleb roku 2016. Flynn nedávno v televizním rozhovoru Trumpa vyzýval, aby vyhlásil stanné právo a pověřil armádu uspořádáním nových voleb. Při pátečním setkání se prezident svého někdejšího poradce zeptal i na tuto myšlenku, píše NYT.
K údajným diskusím o Powellové se Trump ihned nevyjádřil, na twitteru nicméně pozdě večer napsal: "Stanné právo = fake news. Jen další vědomě špatné zpravodajství!"
Powellová byla po volbách součástí právního týmu Trumpovy kampaně, který se neúspěšně pokoušel soudní cestou změnit výsledky v několika státech. Necelé tři týdny po termínu voleb prezidentovi zástupci Rudy Giuliani a Jenna Ellisová uvedli, že s Powellovou už nespolupracují. Právnička propaguje spekulace o algoritmech ovládajících volební přístroje, přičemž za členy spiknutí označila republikánského guvernéra státu Georgia Briana Kempa či zesnulého levicového prezidenta Venezuely Huga Cháveze.
Trumpův zájem o Powellovou a Flynna podle Axios přispívá k širšímu znepokojení v nejvyšších vládních kruzích. "O Donaldu Trumpovi píšu už nějakou dobu. Nevzpomínám si, že bych někdy slyšel intenzivnější obavy od vysoce postavených činitelů, kteří jsou zároveň Trumpovými lidmi," komentoval svůj sobotní článek reportér Jonathan Swan.
Jeden z jeho zdrojů v souvislosti s Trumpovým počínáním poznamenal, že není možné nepociťovat úzkost, když hlava státu "retweetuje výhrůžky o uvěznění politiků a tráví čas debatami se šílenými konspirátory".