Americký prezident Donald Trump ve Spojených státech vyhlásil stav nouze kvůli pokračující epidemii nového koronaviru. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů (1,18 bilionu korun) na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo.
Prezident po oznámení vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Vláda by také měla ještě zveřejnit přesný výčet opatření, která pro boj s koronavirem přijme.
Podle Trumpa by v první polovině příštího týdne mělo být v zemi připraveno až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů. Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množství testovacích sad a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie. Trump odmítl, že by za nedostatek testů nesl zodpovědnost on a prohlásil, že na vině je systém, který nebyl uzpůsoben takto rozsáhlé epidemii.
Trump rovněž řekl, že nechce, aby test podstupoval kdokoli na požádání, je podle něj potřeba mít "určité symptomy". Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.
Pomoc zasaženým koronavirem
Prezident rovněž obhajoval přerušení leteckého spojení s Čínou i zákaz cestování do USA pro občany 26 evropských zemí, který vstoupí v platnost v noci na sobotu. Zákaz se v nynější podobě netýká Británie, Trump však prohlásil, že možná bude nutné zemi na seznam postupem času zařadit.
Demokraté a republikáni se po dvou dnech třenic dohodli na podobě mimořádného ekonomického balíčku na pomoc rodinám a pracujícím zasaženým koronavirem. Podle demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové by měla dolní komora Kongresu opatření schválit ještě v noci na sobotu. Senát zahájí mimořádné zasedání v pondělí, normu musí následně podepsat také Trump.
Opatření by mělo zaručit bezplatné testování na koronavirus, dva týdny nemocenské a mateřskou dovolenou všem zasaženým novým virem. Republikáni nejprve některé části návrhu demokratů odmítali jako příliš ideologické.
Výletní lodě přeruší plavby
Čtyři společnosti provozující obří výletní lodě v pátek na Trumpovu výzvu souhlasily s tím, že na 30 dní přeruší veškeré plavby svých plavidel do zahraničí. Prezident přitom dříve nevyloučil možnost, že by vláda mohla tomuto epidemií silně zasaženému odvětví finančně pomoci. Na palubě několika lodí dříve uvízly tisíce lidí, když se u některých cestujících objevil koronavirus.
Člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci uvedl, že epidemie by měla v USA odeznít za osm až devět týdnů. Nevyloučil však, že by to mohlo trvat i déle.
Výjimečný stav může v USA vyhlásit pouze prezident, Trump tak učinil v minulosti již několikrát, například kvůli záplavám na středozápadě země či požárům v Kalifornii.