Sněmovna reprezentantů schválila podobu středečního hlasování o ústavní žalobě proti prezidentu Donaldu Trumpovi.
Procedurální výbor dolní komory amerického Kongresu, v níž mají převahu demokraté, těsným poměrem pěti ku čtyřem rozhodl, že na debatu bude vyčleněno šest hodin. Na jejím konci se odehraje hlasování o dvou bodech obžaloby, a sice zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Informovala o tom agentura Reuters.
Ústavní žalobu, tedy takzvaný impeachment, se demokraté rozhodli vůči prezidentovi spustit kvůli takzvané ukrajinské kauze. Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje.
Trump obvinil demokraty z "překrucování spravedlnosti a zneužití moci". V úterním dopise adresovaném předsedkyni Sněmovny Nancy Pelosiové podle agentury AP uvedl, že se nedopustil ničeho špatného, když v zahraničí požadoval vyšetřování svého politického soupeře, a obvinil demokraty, že se více starají o impeachment než o své voliče. Vyšetřování přirovnal k procesům s čarodějnicemi v Salemu.
Ochrana americké ústavy
V dějinách Spojených států to bude teprve potřetí, kdy bude Sněmovna hlasovat o obžalování hlavy státu. Očekává se, že ve Sněmovně najdou demokraté dost hlasů, aby impeachment odhlasovali prostou většinou a postoupili žalobu k rozhodnutí Senátu. Ten ale kontrolují republikáni a u nich věc prakticky nemá šanci na schválení.
Pelosiová v úterý obeslala e-mailem své spolustraníky a informovala je, že Sněmovna se sejde k hlasování ve středu ráno místního času (v brzkém odpoledni SEČ). Všechny demokratické zákonodárce vyzvala, aby byli na začátku schůze přítomni a v následném hlasování bránili americkou ústavu.
Na podporu impeachmentu vyšly v úterý podle Reuters po celých Spojených státech do ulic desetitisíce Američanů. "Opravdu si myslím, že je ohrožena ústava," řekl Glenn Conway, jeden z demonstrantů v Severní Karolíně, který na manifestaci vyrazil po 30 letech. "Myslím, že máme v tuto chvíli prezidenta, který si myslí, že stojí nad zákonem," dodal.