Turecká armáda o víkendu i dnes ostřelovala na severovýchodě Sýrie oblast obývanou převážně Kurdy a vyřadila při tom z provozu několik elektráren a vodovodních stanic. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu a syrská státní média.
Podle syrské státní televize dnes turecký dron zasáhl elektrárnu v městečku Darbásíja u hranic s Tureckem a také trafostanici města Kámišlí. Agentura SANA napsala, že turecké nálety dnes vyřadily z provozu také dvě vodovodní stanice. Nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) na svých stránkách už v neděli uvedla, že turecké drony zasáhly elektrárnu města Ámúdá.
Turecké ministerstvo obrany v sobotu ozámilo, že armáda bombardovala sever Iráku a Sýrie a zneškodnila při tom 45 kurdských ozbrojenců. Dnes tento počet zvýšila na 77. Akce byla odvetou za páteční útok na základnu turecké armády na severu Iráku, při němž zahynulo devět tureckých vojáků.
Cílem úderů tureckých sil byly podle Ankary pozice bojovníků organizace Strana kurdských pracujících (PKK) v Iráku a syrských kurdských milic YPG, které turecká vláda považuje také za teroristy. PKK označují za teroristickou organizaci Spojené státy i Evropská unie. Milice YPG ale v Sýrii pomáhaly mezinárodní koalicí v čele s USA bojovat s teroristickou organizací Islámský stát (IS).
Turecká armáda už několik let operuje na severu Iráku a Sýrie, což zdůvodňuje snahou chránit svou zemi před teroristy. Za ně označuje nejen kurdské radikály, ale i syrské kurdské milice. PKK vede už několik desítek let ozbrojený boj proti turecké vládě za autonomii Kurdů. Obvinění ze spolupráce s PKK, často nepodložená, využívá v Turecku tamní vláda podle nevládních organizací mnohdy k uvěznění svých kritiků. Kurdové tvoří téměř pětinu obyvatel Turecka a dlouhodobě tam čelí pronásledování.
Dnes turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že zadrželo 18 lidí za "oslavování teroristické organizace", "propagandu terorismu" a "šíření zavádějících informací" na sociálních sítích v souvislosti s tureckou operací v Iráku a smrtí devíti tureckých vojáků.
Na severovýchodě Sýrie žije početná kurdská menšina a za občanské války tam vznikla de facto kurdská autonomie, kterou ale Damašek neuznává. Turecká armáda už od roku 2016 působí na severu Sýrie, kde spolu s místní povstaleckou FSA ovládla některá území. Z některých převážně kurdských regionů turecké jednotky podle nevládních organizací vyhnaly několik desítek tisíc kurdských obyvatel a Ankara v těchto oblastech buduje takzvané bezpečné zóny, do nichž chce přemístit větší množství syrských uprchlíků. Turecko nyní hostí na 3,6 milionu Syřanů.