Turecko a Řecko chtějí posílit spolupráci v potírání nelegální migrace v Egejském moři. Shodli se na tom při dnešním jednání v Ankaře řecký ministr zahraničí Jorgos Gerapetritis a jeho turecký protějšek Hakan Fidan. Zároveň vyzvali k hledání nových přístupů v otázkách, které obě země rozdělují, píše agentura AP. Řecko a Turecko mají dlouhodobě napjaté vztahy kvůli neshodám ohledně vymezení ekonomických zón ve východním Středomoří, rozdělení Kypru či rozmístění vojáků v Egejském moři.
Na tiskové konferenci po jednání, které trvalo dvě hodiny, Gerapetritis uvedl, že "boj proti nelegální migraci zajímá obě země". "Nelegální migrace musí být oblastí spolupráce, ne soutěže," dodal Fidan. Podle něj chtějí Řecko a Turecko hledat nové způsoby, jak řešit své rozepře v Egejské moři a ve východním Středomoří. Kromě nelegální migrace se jedná například o vymezení námořních ekonomických zón, o které se Atény a Ankara opakovaně přou.
Atény dlouhodobě kritizovaly sousední zemi, že nedostatečně kontroluje své hranice, čímž napomáhá aktivitám převaděčů migrantů. Ankara naopak tvrdí, že řecké bezpečnostní složky migranty na hranici zahání, čímž porušují právo. Spory se týkají Egejského moře i pozemní hranice na řece Evros. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z konce srpna letos do Řecka dorazilo 15.600 migrantů, z nichž drtivá většina z Turecka. Ankara tvrdí, že na svém území zadržela letos přes 100.000 lidí, kteří chtěli bez povolení vycestovat do Řecka.
Oba ministři zahraničí zdůraznili pozitivní atmosféru, ve které se konalo dnešní jednání. "Vstoupili jsme do nové a pozitivní fáze našich vztahů s Řeckem," uvedl Fidan. Gerapetritis vyzval k posílení prvků, které obě země spojují, a lepšímu pochopení rozdílů mezi Aténami a Ankarou.
Obě země mají po květnových volbách v Turecku a červencovém hlasování v Řecku staronové vůdce. Voliči potvrdili ve funkcích tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise. Ti se podle informací z dneška mají setkat na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku 18. září. Na říjen se pak chystá jednání mezi vysokými představiteli.
V uplynulých letech se napětí mezi Řeckem a Tureckem zvýšilo. Země se přou například ohledně průzkumů zásob ropy a plynu ve východním Středomoří či o umístění řeckých vojenských jednotek na ostrovech v Egejském moři, což Ankara odmítá. Řecko si stěžuje, že v uplynulých měsících turecké bojové letouny opakovaně narušily jeho letový prostor. Dalším zdrojem napětí je situace na Kypru, kde Ankara podporuje tureckou část ostrova a Atény tu řeckou.