Turecké úřady ve čtvrtek rozhodly o tom, že do domovských zemí vrátí devět cizinců podezřelých z terorismu kvůli vazbám na radikály z hnutí Islámský stát.
Podle tureckého ministerstva vnitra byla do Německa repatriována sedmičlenná rodina, do USA se vrací Američan, který strávil tři dny v hraničním pásmu mezi Tureckem a Řeckem, a vyhoštěn byl i jeden Brit. S deportacemi bojovníků IS zajatých v Sýrii Ankara začala tento týden.
V pondělí Turecko vyhostilo jednoho občana Německa a jednoho Dána, ze země měl odcestovat i Američan, který podle úřadů vyjádřil přání, aby směl odjet do Řecka. Uvízl však v pohraničním pásmu mezi Tureckem a Řeckem, protože řecké úřady mu vstup do země zakázaly. Po třech dnech mu USA vystavily potřebné cestovní dokumenty, aby se mohl vrátit do Spojených států, uvedla ve čtvrtek agentura AP.
Do Německa se má vrátit sedmičlenná rodina z Hildesheimu, která do Turecka odjela letos v lednu. Ankara však neuvedla, jaké důvody ji k vyhoštění vedly. Rodina je iráckého původu, děti a jejich matka však mají německé občanství. Agentura DPA uvedla, že rodinu se čtyřmi dětmi zatkla policie letos na jaře ve městě Samsun. Ve vyhošťovací vazbě se pak narodilo další dítě. Německé úřady nemají informace o tom, že by rodina někdy pobývala v oblastech, které v Iráku či Sýrii kontroloval Islámský stát. Kvůli zapojení do teroristických aktivit je německé úřady stíhat nechtějí, otce ale nejspíš čeká obvinění kvůli jinému trestnému činu.
Další dvě ženy by měly být z Turecka do Německa deportovány v pátek. Podle DPA jde o dvě manželky bojovníků IS, kterým se podařilo ze Sýrie uprchnout do Turecka.
Hotel pro bojovníky IS
Turecko dlouhodobě kritizuje západní státy za to, že nechtějí přijímat zpět svoje občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku v řadách IS. Ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že Turecko není hotelem pro bojovníky IS a že země začne islamisty vracet do zemí jejich původu. Týkat by se to mělo i těch, kterým evropské státy již odebraly občanství právě ve snaze zabránit jejich návratu.
Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Při ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo 287 přívrženců IS, a to včetně žen a dětí. V tureckých věznicích je podle úřadů zadržována asi tisícovka radikálů z IS, z toho asi 737 osob jsou cizí státní příslušníci.