Spojené státy ruší sankce uvalené před týdnem na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. V projevu to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že Ankara informovala americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.
Dohodu o uklidnění situace v Sýrii označil šéf Bílého domu za přelomovou. Trump zároveň vyzval evropské země, aby převzaly své občany, kteří se přidali k teroristickému hnutí Islámský stát (IS) a kteří jsou nyní v regionu vězněni.
Trump k sankcím poznamenal, že k nim USA opět mohou sáhnout. K tomu dodal, že taková situace by nastala, kdyby se stalo něco, co se mu nebude líbit. Americké ministerstvo financí, které sankce spravuje, následně oznámilo, že opatření proti Turecku stáhlo.
Ne všichni vojáci se stáhnou
V úterý se shodli prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan na podrobnostech o zastavení bojů na severovýchodě Sýrie. Předtím dohodu o příměří dojednaly s Tureckem Spojené státy. Jádrem dohody je podmínka, že syrští Kurdové, někdejší američtí spojenci v boji proti IS, se stáhnou z pohraničního pásma, kde chce Ankara vybudovat bezpečnou zónu pro návrat syrských běženců.
Trump k uklidnění situace poznamenal, že je to výsledek, který dojednaly Spojené státy. "Zachránili jsme životy mnoha a mnoha Kurdů," dodal Trump.
K americkým vojákům, kteří se ze Sýrie stahují, uvedl, že někteří v zemi zůstanou, aby střežili tamní ropná pole.
Zodpovědnější Evropa
Trump také vyzval ostatní státy, aby na zajištění stability v regionu a zabránění návratu IS spolupracovaly. V této souvislosti se obrátil nejen na státy sousedící se Sýrií, ale i na evropské země. Evropané podle Trumpa dosud odmítali převzít odpovědnost, což by nyní měli udělat. Chce po nich, aby si odvezli své občany z řad IS a odsoudili je. Poznamenal, že dosud se Evropané k tomuto problému stavěli velice netečně.
V projevu Trump opakovaně hájil rozhodnutí stáhnout se z regionu, který je zmítán násilím. "Ať o tento dlouhodobě krví potřísněný písek bojuje někdo jiný," řekl s tím, že americké jednotky jsou nyní v bezpečí.
"Kolik Američanů ještě musí na Blízkém východě zemřít v těchto odvěkých sektářských a kmenových konfliktech?" položil si Trump otázku. Odpověděl na ni tím, že po všech obětech a prolité americké krvi chce nastolit odlišný kurz, který povede k americkému vítězství.
V projevu Trump kritizoval svého demokratického předchůdce Baracka Obamu za to, že nereagoval na to, když režim syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada použil chemické zbraně. Dodal, že on sám tak učinil v roce 2017 v odvetě za jiný chemický útok.
Trump dále zmínil, že Američané by měli bojovat v zahraničí jen tehdy, když jsou ohroženy jejich životní zájmy. "Úkolem naší armády není být světovým policistou, vystoupit a přijmout spravedlivý podíl musí i další země," vysvětlil.