Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan znovu obvinil syrské kurdské oddíly YPG, že se nestáhly od turecké hranice, jak to ukládá říjnová dohoda mezi Tureckem a Ruskem. Podle Erdogana Kurdové stále u hranice hlídkují spolu s Američany.
Turecko 9. října zahájilo ofenzivu proti YPG, jež považuje za teroristy. Cílem bylo vytlačit je od hranice a zřídit tam bezpečné území pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Členové YPG byli spojenci USA v boji proti islámským radikálům.
Turecko vyjednalo dvě oddělené dohody, jednu s USA a druhou s Ruskem. Obě daly Kurdům určitý čas na dokončení stažení. Moskva i Washington tvrdí, že bojovníci YPG odešli do stanovené vzdálenosti 30 kilometrů od hranice, ale Erdogan řekl, že tomu tak není. Podle jeho dnešního prohlášení jsou stále kurští bojovníci v oblasti Tall Rifaatu, Manbidže a východě od Rás al-Ajnu, což jsou města v pohraničí.
Turecko tvrdí, že podmínky dohody dodrží, pokud se stejně zachovají USA a Rusko. Americký prezident Donald Trump Turecku usnadnil rozhodnutí o ofenzivě, když začátkem října ohlásil, že stáhne americké vojáky působící v Sýrii. Rusko má spolu s Tureckem zajistit společné hlídky na hranici.
Erdogan řekl, že američtí vojáci stále hlídkují s YPG v místech, z nichž měli Kurdové podle ujednání odejít.
Rusové s Turky zahájili první hlídky v pátek, dnes se objevili turečtí vojáci a ruští vojenští policisté u města Kobani, mají pokrýt úsek dlouhý 72 a široký pět kilometrů.
Podle průzkumu veřejného mínění Erdoganovi říjnový zákrok proti Kurdům vynesl zvýšení popularity. V říjnu mu podpora vzrostla o 3,7 procenta na 48 procent. Nespokojenost s prezidentem naopak mezi Turky klesla o více než devět procent na 33,7 procenta, což je nejnižší číslo od nezdařeného puče v roce 2016. Protikurdské tažení podporují čtyři z největších parlamentních stran, nesouhlasí s ním jenom prokurdská Lidově demokratická strana.