Turecká ofenzíva v severní Sýrii může přinutit k přesídlení až milion Kurdů, tvrdí Jonathan Spyer z jeruzalémského ústavu pro strategii a bezpečnost. Podle něj sice má zřejmě turecká armáda rozkazy vyhnout se masakrům obyvatel, ale útoky, které ve středu Ankara zahájila proti syrským Kurdům, nejsou moc přesně a zasahují i civilisty.
Cílem ofenzívy je vytlačit z pohraničí kurdské oddíly YPG, což jsou podle Turků teroristé, a vytvořit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Tento plán se týká území obývaného hlavně Kurdy.
Spyer se domnívá, že turečtí vojáci se asi vyhnou masakrům, ale "špinavou práci" za ně udělají členové Svobodné syrské armády (FSA). To jsou oddíly syrských povstalců, jež Turecko podporuje od začátku syrské občanské války a které se nynější ofenzívy účastní.
"Aniž bych chtěl být vůči Turkům nespravedlivý, nebudou se moc zajímat o to, kam jejich munice padá. A to ovlivní osud civilistů," řekl Spyer v rozhovoru s izraelskými internetovými novinami The Times of Israel. Turecko podle něj ostřeluje pozice od Tall Abjadu na západě po Dajrik, v arabštině známý jako Al-Málkija, na syrsko-irácké hranici. Odtud a z větších měst jako Kobani a Kámišlí tak bude nuceno odejít až milion Kurdů. Spyer se domnívá, že rozsah turecké operace zatím není jasný a je podle něj možné, že v tom jasno nemají ani Turci samotní.
Ohrožení civilního obyvatelstva
Prezident Recep Tayyip Erdogan se podle něj rozhodl k boji rychle, po nedělním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků z hraničních postů.
Pokud se Turecko dostane pod silný mezinárodní tlak, spokojí se podle Spyera možná s obsazením území mezi Tall Abjädem a Rás al-Ajnem, což by znamenalo ohrožení menšího počtu Kurdů.
Spyer nevěří bilanci, kterou o bojích zveřejňuje Ankara. Podle ní do pátku Kurdové přišli o 277 lidí. Spyer turecké údaje považuje za přehnané. SDF, což je arabsko-kurdská koalice, k níž patří YPG, uvádí mnohem menší ztráty.
Největší obavy má jeruzalémský odborník ze střetu FSA s Kurdy. Turecko proti Kurdům v Sýrii vedlo od roku 2016 dvě podobné ofenzívy a při té loňské z domovů odešlo 200 tisíc lidí. "Obešlo se to bez velkého masakru, protože civilisté odešli s předstihem. Ale kradlo se a vraždilo," řekl Spyer. Současná ofenzíva je podle něj nebezpečnější, protože se týká mnohem většího území a většího počtu kurdského obyvatelstva.