Hongkongská volební komise vyloučila z nadcházejících místních voleb významného představitele prodemokratického hnutí Joshuu Wonga, neboť se podle ní stále kloní k myšlenkám o sebeurčení či nezávislosti města na Číně. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Wong pak na tiskové konferenci řekl, že byl jediným kandidátem, který byl z prosincových voleb vyloučen. Poznamenal, že proti vyškrtnutí z kandidátky zvažuje odvolání.
Wong na twitteru zveřejnil rozhodnutí volební komise, která jeho nominaci shledala neplatnou. Místní vláda ve svém prohlášení dodala, že kandidát nevyhověl požadavkům předpisů pro volby plánované na 24. listopadu, konkrétně zmínila jeho názory na sebeurčení či podporu nezávislosti Hongkongu, což není v souladu s ústavním a právním statusem regionu, uvedla agentura DPA.
"Rozhodnutí zakázat mi kandidaturu je jasně politicky motivované," prohlásil třiadvacetiletý Wong. "Tento krok ještě více obyvatel Hongkongu přiměje, aby vyšli demonstrovat do ulic a také aby hlasovali ve volbách," dodal.
Wong se také ohradil proti závěrům komise i prohlášením místní vlády. "Nenavrhuji separatismus jako možnost při sebeurčení," uvedl aktivista s tím, že volební komise si chybně vyložila jeho politický postoj. Dodal, že byl vyloučen kvůli své popularitě na příkaz Pekingu.
Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.
Plně svobodné volby?
Wong sehrál v roce 2014 významnou roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, které trvaly 79 dnů. Jejich cílem bylo prosadit plně svobodné volby, což se nepodařilo. Nynější protestní hnutí zdůrazňuje, že nemá žádného vůdce, a jeho organizátoři zůstávají anonymní. Wong se do něj ale otevřeně zapojuje.
Za své aktivity byl Wong v minulosti opakovaně zatčen a vězněn. Naposledy byl zadržen koncem srpna za organizaci nepovolené demonstrace před policejní stanicí z 21. června. Byl propuštěn na kauci a jeho případ byl odročen na 8. listopadu. Wong od té doby navštívil řadu zemí, včetně například Německa či Spojených států, kde se snažil získat pro hongkongské prodemokratické hnutí podporu.
V předchozích letech hongkongské úřady vyloučily z voleb řadu prodemokratických kandidátů kvůli jejich požadavkům na větší míru sebeurčení Hongkongu, které jsou podle úřadů v rozporu s ústavou. Byla mezi nimi i řada členů strany Demosisto, na jejímž založení se Wong podílel. Agentura AP nicméně uvedla, že tentokrát byli kromě Wonga všichni ostatní uchazeči schváleni.