Americké ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že nepovolí víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou spojováni s porušováním práv muslimské menšiny Ujgurů.
Oznámení přišlo jen dva dny před čtvrtečním plánovaným obnovením obchodních jednání mezi USA a Čínou. Informovala o tom v noci na středu agentura.
Americké ministerstvo zahraničí v oznámení na svých stránkách neuvedlo jména čínských činitelů, jichž se mají nové vízové restrikce týkat. Má jít ale o lidi spojované s represemi vůči Ujgurům, Kazachům a dalším muslimským menšinám v čínské provincii Sin-ťiang. Ministerstvo rovněž vyzvalo Čínu, aby tuto represivní kampaň okamžitě ukončila.
Čínská ambasáda ve Washingtonu oznámení označila za vměšování do vnitřních záležitosti. "Otázky provincie Sin-ťiang jsou čistě čínskou záležitostí a nedovolují žádné zahraniční vměšování. Vyzýváme USA, aby okamžitě napravily své chyby a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny," uvedla čínská ambasáda na twitteru.
Vízová omezení podle šéfa americké diplomacie Mikea Pompea doplňují americké restrikce oznámené o den dříve. V pondělí USA oznámily, že zavádějí sankce vůči 28 čínským bezpečnostním úřadům a komerčním podnikům, včetně předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. Jako důvod americké ministerstvo rovněž uvedlo porušování práv muslimské menšiny Ujgurů.
Organizace pro lidská práva a mezinárodní společenství obviňují čínské úřady, že v provincii Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží statisíce Ujgurů. Podle odhadů amerického ministerstva zahraničí je v provincii Sin-ťiang internováno v "převýchovných" táborech 800 tisíc až dva miliony muslimů, kromě Ujgurů i Kazaši a Kyrgyzové.