Spojené státy s několika spojenci v noci na dnešek zasáhly v Jemenu přes šedesát cílů tamních šíitských povstalců na celkem 16 místech, informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Útoky, které jsou odvetou za útoky povstalců Húsiů na obchodní lodě v Rudém moři, odsoudili jemenští povstalci i jejich spojenci Írán a libanonský Hizballáh a také palestinský Hamás. Rusko americké údery označilo za porušení mezinárodního práva a požádalo o svolání mimořádné Rady bezpečnosti OSN. Povstalci uvedli, že v útocích na lodě v Rudém moři budou pokračovat.
Spojené státy spolu s Británií a s podporou Austrálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu v reakci na útoky, které povstalci vedou proti obchodním lodím v Rudém moři od listopadu. Húisové své akce zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael.
Podle CENTCOM zasáhly dnes v noci spojenecké jednotky velitelská a kontrolní stanoviště jemenských povstalců, muniční sklady, odpalovací systémy či radarové systémy protivzdušné obrany.
Ruské ministerstvo zahraničí ráno označilo útoky za porušení mezinárodního práva, Moskva kvůli vývoji požádala o svolání Rady bezpečnosti OSN.
Podle íránského ministerstva zahraničí jsou útoky "jasným porušením jemenské suverenity" a porušením mezinárodního práva. "Dějí se ve snaze rozšířit podporu USA a Británie válečným zločinům sionistického režimu proti palestinskému lidu," uvedl Teherán s odkazem na válku Izraele v Pásmu Gazy.
Též libanonský Hizballáh, který na severní hranici Izraele bojuje s tamní armádou, označil noční údery za "americkou agresi" opět dokazující, že USA se podílí na "masakrech sionistického režimu" v Gaze a regionu. Člen vedení jemenských povstalců Muhammad Alí Húsí považuje útoky za "barbarské", povstalci dali najevo, že ve svých operacích hodlají pokračovat.
Teroristická organizace Palestinský islámský džihád, která působí v Pásmu Gazy vedle Hamásu a útočí rovněž na Izrael, dnes podle televize Al-Džazíra vyzvala arabské a islámské země, aby přistoupily k akci "proti agresi vůči Jemenu, který povstal na obranu Gazy a svatých muslimských míst v Palestině".
Poradce iráckého premiéra Fádí Šamarí dnes vyjádřil obavy, že "Západ rozšiřuje konflikt mezi Izraelem a Hamásem" a zvyšuje napětí v regionu.
Ke zdrženlivosti a zabránění eskalace v regionu vyzvala Saúdská Arábie, která v jemenské občanské válce začala v roce 2015 pomáhat tamní mezinárodně uznávané vládě prezidenta Abdar Mansúra Hádího v boji proti šíitským povstalcům. Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán, které podporují opačné strany konfliktu, se loni v březnu dohodly po sedmi letech na obnovení diplomatických vztahů a díky tomu se začala nadějně vyvíjet i mírová jednání v jemenské válce zprostředkovávaná OSN.