Americké úřady v minulých týdnech naléhavě varovaly před všeobecným nošením ochranných roušek, které mají bránit před šířením nákazy koronavirem, napsal v úterý americký server Politico.
Podle šéfa zdravotnické služby Jeromea Adamse masky riziko nákazy naopak zvyšují a ani předseda amerického krizového štábu Anthony Fauci krytí obličeje nedoporučuje. V ovzduší šířící se nákazy ale jiní odmítání roušek zpochybňují a mnozí experti je přímo doporučují, uvádí server.
V některých regionech USA, kde lidé masky a roušky nosí, je počet nakažených menší. Na základě toho řada zdravotnických expertů vyzývá k daleko širšímu zavedení této praxe. "Budiž jasno, že překrytí tváře je prospěšné a mimo domov by se tak mělo stát," řekl novinářům epidemiolog Robert Hecht z Yaleovy univerzity. Podle serveru Politico vzniká otázka, zda varování před rouškami je projevem skutečných obav před šířením koronaviru, nebo spíš má zamezit panickému vykupování.
Oficiální směrnice amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hovoří o tom, že lidé s příznaky nemoci COVID-19 by svou tvář přikrývat měli, zdraví lidé ale nikoli.
Mezi zeměmi, které nošení roušek obyvatelům uložily, jmenuje Politico na prvním místě Českou republiku. Podobná praxe platila i v Pekingu a Šanghaji, široce se roušky využívají i v zemích východní Asie, například v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu nebo v Singapuru, které zaznamenaly menší rozsah nákazy. K užívání roušek se přiklání i Německo a Rakousko.
Prezident Donald Trump si řešením není jistý. "Nemluvili jsme o tom, ale měli bychom," řekl nedávno na tiskové konferenci. "Podíváme se na to. Roušky nebudeme nosit napořád, ale krátkou dobu, než se to přežene," citoval americký list prezidenta.