Britská vláda zřídila zvláštní tým odborníků, který má na internetu bojovat proti lživým a zavádějícím informacím o novém typu koronaviru. Informovala o tom stanice Sky News, podle které na sociálních sítích kolují mimo jiné falešné zprávy o tom, že vakcína proti koronaviru již dávno existuje nebo že proti viru pomáhá chinin.
Británie nyní eviduje 319 případů nákazy koronavirem, který se loni začal šířit z Číny. Tři lidé nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehli. Dnes britská vláda oznámila, že země zůstává v první ze čtyř fází krizového plánu.
Kromě šíření koronaviru chce britská vláda bránit také šíření falešných a poplašných zpráv o něm. Zvláštní expertní tým má lživé či zavádějící informace monitorovat, zhodnotit jejich dosah a případně na ně reagovat. Skupina bude těsně spolupracovat s firmami, které provozují sociální sítě.
Chinin jako lék
Podobný tým pro boj z dezinformacemi vznikl v Británii už v roce 2018. Tehdy bylo jeho cílem omezit dopad ruské propagandy v souvislosti s otravou někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v jihoanglickém městě Salisbury.
Kromě lživé informace, že už dávno existuje vakcína na koronavirus, se mezi britskými uživateli sociálních sítích šíří například i falešná zpráva, že proti viru pomáhají výplachy solným roztokem nebo právě chinin. Z některých obchodů podle Sky News kvůli této dezinformaci zmizel načas tonik, který hořký alkaloid chinin obsahuje.
Britská vláda v uplynulých dnech občany několikrát vyzvala, aby nenakupovali potraviny a jiné předměty denní potřeby do zásoby. Obchody dnes v reakci na chování některých zákazníků omezily množství určitých druhů zboží, jaké mohou lidé koupit. Omezení platí například pro těstoviny nebo dezinfekční prostředky.