Bruselu se konají další protesty zemědělců, do blízkosti známého bruselského Atomia dorazilo asi 500 traktorů, informoval s odvoláním na místní policii belgický deník Le Soir. Protestu, který byl oficiálně zahájen v poledne, se účastní zejména farmáři z Nizozemska, připojili se k nim ale i Belgičané a Poláci. Policie odhaduje počet protestujících na 1200. Protest pořádá nizozemská aktivistická skupina Farmers Defence Force (FDF).
Protestující farmáři se s traktory usídlili přímo na planině u známé památky v belgické metropoli. Na traktorech měli umístěné transparenty jako V této zemi už nejsme vítáni či Brusel krade farmářům půdu. Na místě mají podle stránek FDF bohatý program od proslovů až po hudební vystoupení. Později by se traktory měly přesunout i do evropské čtvrti Bruselu, kde sídlí unijní instituce. Policie už varovala před dopravními problémy, které mohou trvat do pozdního odpoledne, a vyzvala obyvatele, aby využili k přepravě po městě metro či vlaky.
Polské zemědělce přijel do bruselské metropole podpořit šéf polské protievropské a opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. "Jsme tam, kde se rozhoduje o budoucnosti Polska a Evropy, spolu s těmi, kteří se kvůli chybné politice EU potýkají s velkými problémy," uvedl na twitteru mluvčí PiS Rafal Bochenek. Kaczyński podle něj v parku u bruselského Atomia po poledni pronesl projev.
"Přijeli jsme z Polska, protože víme, že zdroj našich problémů je v Bruselu. Protože chceme změnit - od základů změnit - Green Deal (Zelenou dohodu pro Evropu)," řekl na protestu v severobruselské čtvrti Laeken agentuře Reuters pěstitel Damian Murawiec.
Největší evropská farmářská lobby Copa-Cogeca už dříve uvedla, že se dnešního protestu nezúčastní. Stejně tak evropské sdružení zemědělců Via Campesina. "Odmítáme tento pokus malých skupin, které nemají žádné konkrétní návrhy, jak řešit problémy farmářů, přivlastnit si toto téma související s obavami zemědělců s cílem prosadit své vlastní stranické zájmy," uvedl k tomu mluvčí sdružení.
Dnešní bruselský protest je zatím posledním z dlouhé série demonstrací zemědělců po celé Evropě. Farmáři si stěžují zejména na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření s půdou. Evropská komise (EK) už na jejich kritiku reagovala a zrušila například některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky.