Nejméně 59 obětí si již vyžádaly monzunové bouře v Indii a Bangladéši. Lijáky vyvolaly rozsáhlé záplavy, které odřízly od okolí miliony lidí, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News. Meteorologové předpovídají, že záplavy se budou v příštích dnech dále zhoršovat.
Podle bangladéšských vládních představitelů by nynější povodně mohly být nejhorší, které zemi postihly od roku 2004. Deště začaly minulý týden a voda od té doby zatopila velká území na severovýchodě země. Úřady zřídily ve školách provizorní útočiště pro obyvatele postižené záplavami a do evakuace lidí, odříznutých od světa stoupajícími vodami, byla nasazena armáda.
Bangladéšská média ale uvádějí, že záchranáři mají problémy se do řady zaplavených míst dostat. V nejhůře zasaženém okrese Sylhet a okolí úřady evakuovaly na 200 tisíc lidí a čtyři miliony dalších zůstávají v důsledku záplav izolovány, přičemž mnozí z nich nemají přístup k pitné vodě a potravinám, píše agentura AP. Miliony lidí jsou rovněž bez dodávek elektřiny.
Monzunové deště, které na jihu Asie trvají zhruba od června do září, jsou pro Indii a Bangladéš životně důležité, protože v zemi doplňují vodní zásoby. Způsobují však záplavy a sesuvy půdy, které každoročně zabijí stovky lidí.
V indickém státě Ásám je po pětidenních nepřetržitých deštích záplavami poznamenáno více než 1,8 milionu lidí. V Indii byla v minulých dnech kvůli počasí přerušena na několika místech železniční doprava a také zde se záchranářům snaží pomáhat armáda.