Ve Spojených státech v pondělí začne výběrem poroty proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků. FBI ho zatkla v Praze.
Nikulin byl zatčen v restauraci jednoho z pražských hotelů 5. října 2016 ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na základě amerického zatykače (ten ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013). V Česku byl Nikulin se svou přítelkyní.
Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox. Například ze sítě LinkedIn Nikulin podle obžaloby ukradl data z více než 167 milionů účtů. Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Hrozí mu až 30 let vězení.
Podle obvinění získal hesla uživatelů sítí s úmyslem ukradené informace buď prodat nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Americká média spekulovala, zda byl napojen na petrohradskou Agenturu pro výzkum internetu. Je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami, které se ve Spojených státech konaly na podzim 2016.
Chtělo ho Rusko i USA
Po zadržení Nikulin zkolaboval a musel být hospitalizován, poté byl umístěn do vazby. Později řekl, že po zatčení v Česku jej agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty někdejší americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. O zadržení svého občana byla vyrozuměna také ruská ambasáda, Moskva poté vyjádřila odhodlání udělat vše pro to, aby zabránila Nikulinovu vydání do USA.
Americké velvyslanectví požádalo o vydání údajného hackera 16. listopadu 2016. O několik dní poději české ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že o vydání Nikulina požádalo i Rusko (úřad žádost obdržel rovněž 16. listopadu), které na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80 tisíc korun) spáchané v roce 2009.
Počátkem dubna 2017 pražské městské státní zastupitelství předalo Nikulinovu kauzu k městskému soudu, který v květnu rozhodl, že vydání Nikulina je přípustné do USA i do Ruska. Nikulin proti usnesení o přípustnosti vydání do USA podal stížnost a jeho právník později oznámil, že Nikulin si podá i stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruska. Nikulin nechtěl být vydán nikam, přednost ale dával extradici do vlasti, kde mu hrozil nižší trest.
Vydání do USA
V listopadu 2017 pražský vrchní soud potvrdil přípustnost jeho vydání do USA. Předloni pak Rus neuspěl s ústavní stížností proti vazbě a pražský soud také potvrdil, že Nikulin nemá nárok na humanitární azyl v ČR. Poté, co Ústavní soud v březnu 2018 zamítl jeho stížnost proti přípustnosti vydání do USA, rozhodl tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) o vydání Nikulina do USA. Rus tam odletěl 30. března 2018 letounem amerického ministerstva spravedlnosti.
Pelikánův krok provázely kritické i pochvalné reakce z domova i ze zahraničí. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vydání Nikulina podkopává základy česko-ruské spolupráce. Kriticky se vyjádřili také prezident Miloš Zeman, který Pelikána žádal o Nikulinovo vydání do Ruska, nebo exprezident Václav Klaus. Naopak velvyslanectví USA krok uvítalo. Vládu ocenil například tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který v té době pobýval v ČR a o Nikulinovi jednal se svými českými kolegy.
Loni v dubnu Ústavní soud vyhověl Nikulinově stížnosti a zrušil Pelikánovo rozhodnutí. Exministr podle verdiktu porušil při vydávání údajného hackera do USA jeho práva. Nevyčkal na definitivní vyřešení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání. Zeman v této souvislosti v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že Pelikán se podbízel velmoci. Nikulin za nezákonné vydání požaduje po českém ministerstvu spravedlnosti odškodné 1,5 milionu korun.
Rus, narozený v roce 1988, po svém příletu do USA u soudu zopakoval, že se cítí nevinen. Soudy se poté zabývaly otázkou, zda vůbec může být souzen. Loni v květnu kalifornský soudce rozhodl, že údajný hacker je i přes poruchu osobnosti schopen proces podstoupit. Expertiza dokázala Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie. Loni v prosinci pak Nikulin podstoupil psychiatrické vyšetření, podle nějž je duševně zdráv.