Na světě jsou stále některá místa, kde se nákaza covid-19 ještě nerozšířila. Jedná se zejména o malé ostrovy v jižní části Pacifiku. Jedním z takových případů je země Vanuatu s necelými 300 tisíci obyvateli, kteří žijí na 65 obydlených ostrůvcích vzdálených zhruba dva tisíce kilometrů východně od Austrálie.
Zatím jsou v bezpečí, ale i tady se obávají, že se koronavirus brzy dostaví. Pro zemi by to bylo vzhledem k její slabé zdravotní infrastruktuře pohroma. V neděli propustila 62 lidí z karantény, kteří se před 14 dny vrátili do letoviska v hlavním městě Port Vila. Šlo o poslední navrátilce ze zahraničí. Po nich už se země v rámci svých opatření před světem uzavřela.
Mezi nimi byly i dvě děti Ariitaimai Salmonové, jež se vrátily ze svých univerzit v Sydney. "Byla to pro ně úleva, že se vrátili domů, i když museli být dva týdny v karanténě. Byli hlavně rádi, že jsou zpátky doma ve Vanuatu," citoval server The Guardian manažerku zákaznických operací v Au Bon Marche, největším řetězci supermarketů v zemi.
Jde o jednu z mála společností, která dopady krize kolem koronaviru přežije. Hůře na tom ale budou lidé, kteří pracují v turistickém sektoru, který tvoří až 40 procent hrubého domácího produktu země. Kvůli přísnějším hygienickým opatřením trpí i národní byznys, takzvané kava bars známé jako nakamals. V těchto barech se podává tradiční psychoaktivní látka, přičemž lidé mezi sebou sdílejí jednu stejnou misku, z níž nápoj popíjejí. Nyní podniky nalévají nápoj do plastových láhví a zákazníkům ho nabízejí jen jako objednávku s sebou.
Zkrátila se i pracovní doba. "Obvykle mám otevřeno až do půlnoci. Teď ale otevíráme v 16.30 a musíme zavřít v 19.30. Někteří z mých zákazníků chtějí, abych měla otevřeno déle, chtějí kávu vypít zde, ale musím jim vysvětlovat, že to teď není možné. Policie to kontroluje, aby se ujistila, že všichni dodržují pravidla, a naši zákazníci to musejí respektovat," tvrdí majitelka jednoho z kava barů Kelsie Javová.
Koronavirus bude katastrofou
Většina lidí se přesto koronaviru vážně obává. "Jako otec a občan této země se hodně obávám. Nemáme tady žádná zařízení, abychom si s virem poradili. Nemáme ani dostatek vody na to, abychom si mohli umýt ruce," uvedl bývalý člen parlamentu Kalfau Moli.
"Víme, jak se virus šíří, a když se podíváme na naši kulturu a na to, jakým způsobem žijeme, tak to viru hraje do karet. Pokud sem dorazí, bude to katastrofa. V této chvíli musíme být striktní, co se týče našich hranic - máme strach, že pokud to Vanuatu dorazí, tak se to rychle rozšíří a my jednoduše nemáme zařízení a zdroje na to, abychom se s tím vypořádali. I sebemenší chyba bude na nás mít velmi špatný dopad," obhajuje vláda prostřednictvím Russela Tamaty, mluvčího za krizový poradní tým, svá striktní omezení.
Hlavní nemocnice v celé zemi Vila Central Hospital disponuje jen dvaceti volnými lůžky a dvěma plicními ventilátory. "Máme tady kolem 60 doktorů, ale většina z nich teprve nedávno dokončila studium. Nedávno k nám dorazila třetí dávka zdravotních sester ze Šalamounových ostrovů, které slouží kvůli nedostatku lidských zdrojů v našich šesti provinciích," dodal Tamata.
Bojují i s přírodou
Vanuatu ale musí řešit i jiné problémy. Země je nejzranitelnější na světě, co se týče přírodních katastrof. V pondělí se jejím územím přehnala tropická cyklona Harold. Bouře páté kategorie se vyřádila na severních ostrovech Espiritu Santo a Malo Islands. Skutečné škody ještě úřady nevyčíslily, každopádně omezení, které zakazovalo shromažďování více než pěti lidí na jednom místě, muselo být kvůli hromadné evakuaci porušeno. V minulém týdnu zase krizový štáb řešil povodně a padání sopečného popelu ze vzduchu.
Přesto Tamata vidí na současné situaci pár pozitiv. "Covid-19 vnímáme jako hrozbu, je to ale i požehnání. Základní hygienické postupy, které se pokoušíme propagovat, jsou staré příběhy - jde o něco, co lidem už roky říkáme. Nyní konečně vidí jejich důležitost," tvrdí. "Dokud bude covid-19 v Tichomoří zůstávat, stále bude pro Vanuatu hrozbou, my jsme ale připraveni," uzavřel.