Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil hospitalizovat v zemi všechny lidi, u nichž se prokáže nákaza koronavirem. Těch je zatím v této jihoamerické zemi podle vlády jen 166, podle nevládních organizací ale toto číslo neodpovídá realitě. Uvedla to agentura Europa Press.
Nemocnice ve Venezuele se ale potýkají s nedostatkem léků, zdravotnického materiálu i personálu, časté jsou tam výpadky elektřiny i vody.
Například ve státní nemocnici na předměstí Caracasu polovinu týdne neteče voda ani nefunguje elektřina, nemají tam ani rentgen, nefunkční je ambulance i márnice, napsal dnes server Infobae. Přitom v této nemocnici byli už minulý týden hospitalizováni dva pacienti s covid-19.
"Tekoucí vodu máme jen polovinu dne," citoval minulý týden britský týdeník The Economist lékaře z nemocnice dvoutisícového venezuelského města San Felipe. Britský týdeník také uvedl, že venezuelské zdravotnictví je v "připravenosti" na koronavirovou epidemii na 176. místě ze 195 zemí. Podle venezuelské nevládní organizace Lékaři pro zdraví nemá polovina ze tří stovek místních státních nemocnic ani zdravotní roušky.
Ekonomické krize
"Toto je nařízení dne: musíme hospitalizovat sto procent nakažených (koronavirem), sto procent," prohlásil v úterý Maduro v místní televizi. Dodal, že v zemi je 23 500 nemocničních lůžek. Podle nevládní organizace venezuelských epidemiologů mají ale nemocnice jen 206 lůžek jednotek intenzivní péče, z toho polovina je v metropoli Caracasu. To je podle této organizace absolutně nedostačující pro počty nakažených, které tito experti očekávají v příštích dnech.
Dalším konkrétním důkazem ekonomické krize, v níž je Venezuela už několik let, je nedostatek benzinu a nafty, ač země má největší zásoby ropy na světě. Kvůli krizi i americkým sankcím ale její rafinérie fungují jen z malé části. Navíc distribuci pohonných hmot ovládá armáda, jejíž velení situace zneužívá k prodeji na černém trhu, uvedl server Infobae.
V posledních dnech se tak opět tvořily dlouhé fronty u čerpacích stanic, v nichž stáli hodiny i zdravotníci, jimž přitom vláda slíbila přednostní právo na tankování. Přesto na ně v některých případech ani benzin nevyšel. Nedostatek benzinu komplikuje v zemi také zásobování potravinami.
Prezidentova konspirační teorie
Venezuelská vláda minulý měsíc vyhlásila omezení volného pohybu osob, uzavřela školy a nařídila zastavit provozy, které nejsou nutné pro chod země. Zastavena je téměř zcela i mezinárodní letecká doprava.
Maduro už v polovině března uklidňoval Venezuelany, že jeho země má lék na covid-19. Jde o kubánský medikament, který podle Madura pomohl zachránit více než 3500 životů v Číně.
Venezuelský prezident také v úterý zopakoval svou konspirační teorii o koronaviru, který se loni začal šířit z Číny. "Brzy zjistíme, kdo tuto nemoc vytvořil a jak ji rozšířil," řekl Maduro národu. Už minulý měsíc tvrdil, že jde o "biologickou zbraň" vyvinutou v "imperialistické laboratoři" s cílem zničit Číňany a latinskoamerické národy.