Nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) čelí necelých pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami odchodu známých tváří ze svých řad.
Vyvrcholil tím vnitrostranický konflikt, během kterého předseda SaS Richard Sulík prosadil svůj návrh kandidátní listiny do voleb a vyzval nespokojené členy k vystoupení ze strany.
Platforma strany Demokratické jádro ve středu oznámila, že z SaS vystupují zhruba tří desítky její členů, včetně několika poslanců, jako je
například exministr obrany Ľubomír Galko. "Strana SaS se totiž změnila. Ztratila morální kompas. Nedokázali jsme tomu zabránit, protože ještě neprocitl dostatečný počet členů," napsala frakce. SaS má zhruba dvě stovky řádných členů.
Sněm SaS o uplynulém víkendu schválil volební kandidátku, na kterou se nedostali někteří představitelé Demokratického jádra. Sulík tvrdil, že platforma odmítla několika návrhů na dohodu a pak odmítla i další komunikaci. Sněm SaS rovněž vyloučil ze strany již bývalou šéfku jejího poslaneckého klubu Natálii Blahovou, která na sociální síti označila SaS za nebezpečnou stranu.
V čele SaS od jejího vzniku v roce 2009 stojí Sulík. V letech 2010-2012 byla formace součástí kabinetu Ivety Radičové, který ztroskotal na vnitřních sporech kolem finanční záchrany zbankrotovaného Řecka v eurozóně. Strana v posledních volbách v roce 2016 skončila na druhém místě se ziskem 12,1 procenta hlasů. V posledním období obliba strany klesala. V zářijovém průzkumu agentury Focus popularita SaS dosáhla 6,4 procenta.