Britští občané měli řadu různých důvodů, proč hlasovat v referendu o vystoupení země z Evropské unie. Některé se zdají jako banální a malicherné. To je i případ jisté sedmdesátileté ženy Christine.
Ta byla hostem známého moderátora Jamese O'Briena v londýnské rozhlasové stanici LBC. V naprosto bizarním a zcela upřímném třináctiminutovém rozhovoru vysvětlovala, proč je tak ráda, že zastánci odchodu z EU v roce 2016 vyhráli.
Většina lidí, kteří se k O’Brienovi ve stejný den dovolali, řešili otázku obchodních dohod s EU a jaké by to neslo následky pro celou zemi, pokud by se s unií nedohodla. To ale Christine moc starostí nedělalo, naopak si pochvalovala, jak paradoxně po referendu dokázal Tim Martin, majitel celonárodního řetězce barů Wetherspoons, nabízet nové druhy alkoholu z různých koutů světa.
Moderátor jí však vysvětlil, že pokud nedojde k obchodní dohodě s EU, brzy se to změní a Martin už nebude schopen dovážet tolik zahraničního alkoholu. Posluchačka se ale vytasila s dalším pozitivem, které podle ní z odchodu z EU pro Velkou Británii plyne. Zrušil by se totiž zákaz mít zabalený tradiční pokrm fish and chips (smažená ryba s hranolkami) v novinách.
"Byli jsme zvyklí mít fish and chips v novinách, a pak se usoudilo, že to je špatně. Mělo to krásný zápach. Vzpomínám na něj a na to, jak krásné to celé bylo," prohlásila. Moderátor byl zmatený, neboť netušil, zda opravdu k takovému nařízení z Bruselu došlo. Posluchačka si byla svým tvrzením jistá a postěžovala si na to, že žádné slibované zlepšování ve školním nebo zdravotnickém sektoru v chudších oblastech nevidí.
Celou věci si však zapamatovala špatně. Zákaz balení fish and chips a jiných fastfoodových jídel do novin totiž nařídila sama britská vláda v roce 1990 v rámci zákona ohledně bezpečnosti jídla.