Vysocí představitelé OSN pro lidská práva a uprchlíky Filippo Grandi a Volker Türk dnes vyzvali britskou vládu, aby přehodnotila své plány na deportaci migrantů do Rwandy. Vláda v Kigali je naopak s nočním úspěchem zákona v britském parlamentu "spokojená", cituje její prohlášení agentura AFP. Britský premiér Rishi Sunak médiím sdělil, že úmyslům kabinetu v tomto směru nezabrání žádný zahraniční soud.
Sunak si "zastavení malých lodí", na nichž překračují Lamanšský průliv migranti, kteří protizákonně překračují britskou hranici, vytyčil jako jednu ze pěti hlavních priorit, když se ujal postu předsedy vlády. Dnes v noci přijatý zákon prohlašuje Rwandu za bezpečnou třetí zemi, čímž má zabránit vznášení námitek proti kontroverzním deportacím.
První deportační let s migranty měl původně odstartovat už v červnu 2022, když Evropský soud pro lidská práva (ECHR) na poslední chvíli zabránil vzlétnout letadlu už připravenému k odletu. Proti chystaným deportacím se vyslovil rovněž britský nejvyšší soud s odůvodněním, že Rwanda není bezpečnou zemí. Právě na tento rozsudek vláda nyní schváleným zákonem odpovídá. Kritici však varují, že i když budou deportace legální na domácí úrovni, Británii "zákon o bezpečnosti Rwandy" nevyváže z povinnosti řídit se mezinárodními úmluvami.
Opozice i nevládní organizace se odvolávají především na možné porušení lidských práv uprchlíků i mezinárodní Úmluvy o právním postavení uprchlíků. V této souvislosti média zmiňují možné žaloby, jejichž podávání k mezinárodním soudním instancím se kvůli deportacím dá čekat. Právníci budou patrně podávat žaloby jménem jednotlivých migrantů, což schválený text umožňuje v případě, že jim hrozí "skutečné, bezprostřední a předvídatelné riziko vážné a nevratné újmy v případě přemístění do Rwandy".
Ministr vnitra James Cleverly po schválení normy uvedl, že zachová právo žádat o azyl. Jeho úřad však již identifikoval skupinu migrantů, jejichž nároky jsou právně neodůvodnitelné a chystá její deportaci.
V roce 2022 do Británie doplulo rekordních téměř 46.000 migrantů, loni zhruba o třetinu méně. Francie dnes informovala o nejméně pěti mrtvých lidech, kteří se přes Lamanšský průliv pokusili přeplout do Británie.