Na pozadí skandálu s obviněním ruského novináře Ivana Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou označil mluvčí Kremlu nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že chtělo problémy řešit konzultacemi, ale na ruské straně není vůle k jejich zahájení.
"Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny známými události, jistými nepřátelskými kroky, podniknutými na úrovni městských a ústředních orgánů. Nepochybně to všeobecně poznamenalo naše bilaterální vztahy," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na dotaz, jak by charakterizoval vztahy s Českem s ohledem na špionážní skandály z poslední doby. Jak známo, česko-ruské vztahy poznamenal i spor o odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva Prahou 6 či vyhoštění dvou ruských diplomatů, zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem. Na vyhoštění Moskva zareagovala recipročně.
Případ Safronov se v ruských médiích stal tématem dne, ale Peskov vybídl neplést si reakci vlivných médií s reakcí společnosti. Případ podle mluvčího nelze hodnotit na základě emocí, jak nyní činí desítky komentářů na Safronovovu obranu; rozhodnout o vině podle něj může jen soud.
Po novinářově zadržení se američtí a ruští diplomaté pustili na twitteru do sporu o svobodu tisku. "Když se podíváme na ruské novináře, které zatýkají jednoho po druhém, začíná to vypadat jako řízená kampaň proti svobodě tisku," napsala mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě Rebecca Rossová. "Hleďte si svého," reagovalo ruské ministerstvo zahraničí.
Expertní novinář ve vazbě
Výměna názorů následovala poté, co moskevský soud uvalil dvouměsíční vazbu na třicetiletého Safronova, považovaného v problematice vojenství a vesmíru za jednoho z nejlepších novinářů v Rusku. Poslední měsíce působil jako poradce ředitele ruské vesmírné agentury Roskosmos. Podle jednoho z obhájců, Jevgenije Smirnova, jej tajná služba FSB podezírá, že od roku 2012 spolupracoval s českou rozvědkou. Vyšetřovatelé FSB věří, že české služby jednají ve jménu USA, řekl Smirnov agentuře AFP. Oficiální sdělení FSB se o české rozvědce výslovně nezmiňuje, píše se v něm pouze o "jedné ze zvláštních služeb NATO". Za vlastizradu hrozí v Rusku až 20 let vězení.
"Vyšetřování nijak neprokázalo podezření vůči Ivanovi (Safronovovi). Tím se tento případ liší od podobných kauz. Neexistují žádné důkazy, nic, co by mohlo nějak prokázat odůvodněnost podezření," řekl další obhájce Ivan Pavlov rozhlasové stanici Echo Moskvy. O Safronovově nevině jsou přesvědčeni nejen obhájci, ale i bývalí kolegové z předních deníků Kommersant a Vedomosti. Ještě v úterý se v Moskvě a v Petrohradu konaly demonstrace na Safronovovu podporu.
Ochránce lidských práv Pavel Čižov varoval, že vyznat se v případu bude kvůli utajení krajně obtížné. "Vše bude horší, než v případu Ivana Golunova (novináře obviněné z přechovávání a šíření drog, které mu podstrčili policisté). Iniciátoři kauzy si zjevně uvědomují reakci společnosti, ale není jasné, zda jde o politický případ, související s novinařinou, anebo o něco jiného," uvedl v listu Vedomosti.
"Co do česko-ruských vztahů, těm to rozhodně dále neprospěje, ale zároveň věřím, že tam už není takříkajíc mnoho co zkazit," uvedl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček. Upozornil na to, že obvinění ze špionáže Rusko v minulosti zneužívalo proti kritikům režimu.
Předseda vlády
Premiér Andrej Babiš ve středu sdělil, že Česká republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným konzultacím. "To, že česko-ruské vztahy nejsou ideální, není překvapení ani pro nás, ani pro Rusy. Právě proto jsme se společně dohodli na zahájení česko-ruských konzultací," napsal Babiš. Konzultace by podle něj měly zhodnotit bilaterální vztahy a vyřešit spory tam, kde to bude možné. "Právě proto, že máme o normální vztahy s Ruskem zájem, ke konzultacím přistupujeme velmi zodpovědně," dodal.
Česká diplomacie prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové sdělila, že Praha chce problémy ve vztazích s Ruskem řešit konzultacemi, ale nevidí na druhé straně odezvu. "Na ruské straně zatím nevidíme vůli k jejich zahájení," uvedla Štíchová. ČR navrhla Moskvě konzultace na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ale od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování.
Babiš uvedl, že na řešení situace má zájem celá vláda. "Přál bych si samozřejmě, aby výsledkem naší společné snahy bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni," dodal premiér.