Wales se inspiroval Skotskem a stane se další zemí, která zakáže fyzické trestání dětí. V úterý to schválil parlament s tím, že nový zákon vejde v platnost v roce 2022. V zemi to vyvolalo smíšené reakce. Zprávu přinesl server The Guardian.
Příznivci zákona označili zákaz bití dětí za historický den pro Wales. "Časy se změnily a v moderní společnosti není místo pro fyzický trest dětí. Wales se přidává ke Skotsku (to schválilo zákon v říjnu loňského roku, pozn. redakce) v tom, že je první částí Velké Británie, v níž prošla pozitivní změna tohoto klíčového právního předpisu," prohlásil první ministr Walesu Mark Drakeford.
Zákon, který tak odstraní povolení "přiměřeného trestu" platného už z viktoriánského období, schválili poslanci labouristů a velšské strany Plaid Cymr. Proti hlasovali někteří členové konzervativců. "S tímto zákonem nyní stát vstupuje do soukromí života rodin. Může to mít potenciálně dalekosáhlé důsledky pro nás všechny," kritizovala velšská poslankyně konzervativní strany Janet Finch-Saundersová.
Proti zákonu se staví také socioložka Ashley Frawleyová z Univerzity ve Swansea. "Zákaz bití je jednoduše špatná politika. Vyústí to ve vysoce negativní intervence v dobrých rodinách, zvýší tlak na zatížená oddělení sociálních služeb a v ničem to nepomůže dětem, které jsou týráním skutečně ohroženy," řekla mimo jiné mluvčí občanského hnutí Be Reasonable Wales.
The Guardian uvádí, že jde o první velký právní rozkol mezi Anglií a Walesem. Podle kritiků to může vést až k tomu, že Angličané, ale i zahraniční návštěvníci obecně, přestanou jezdit na dovolenou do Walesu, jen aby se vyhnuli případným problémům. Právě v Anglii nebo v Severním Irsku poslanci o podobné legislativě neuvažují.
Vydírání rodičů
Ani v Česku se o zákoně, jenž by zakazoval bití dětí, zatím nejedná. Ve společnosti se ale o tématu hojně diskutuje. "Děti můžou vydírat a také vydírají rodiče tím, že o nich řeknou, že jsou kriminálníci, protože je praštili, a tedy je nemusí poslouchat. Může to být zneužito k šikanování rodičům, kteří pak budou zatlačeni do pozice čistě jen krmícího zařízení," prohlásil například pro Český rozhlas plus psycholog Jeroným Klimeš.