Z nového ujednání o přerozdělování migrantů zachráněných na moři bude podle německého ministerstva vnitra možné vystoupit, pokud se ukáže, že je systém zneužíván. Podle agentury AP to prohlásil mluvčí ministerstva Steve Alter.
Německo, Francie, Itálie a Malta se v září domluvily na dočasném řešení pro přerozdělení migrantů v nouzi, kteří byli zachráněni na moři. Německý ministr vnitra Horst Seehofer už dříve naznačil, že Německo by mohlo přijímat čtvrtinu zachráněných migrantů.
Plán automatického přerozdělování migrantů zachráněných na moři bude obsahovat klauzuli, na jejímž základě bude možné se systému neúčastnit. Berlín je připraven jí využít, pokud se vyskytnou známky zneužívání systému.
Alter řekl, že během posledních 15 měsíců Německo přijalo 225 migrantů zachráněných z vratkých člunů v centrálním Středomoří. Plán, na němž se ministři vnitra některých unijních zemí dohodli 23. září a který má být schválen příští týden, se podle Altera opírá o tato čísla. Pokud počty migrantů výrazně vzrostou, mělo by to být chápáno jako znamení, že systém je povzbuzuje k přeplouvání moře nebo že je zneužíván. V takovém případě "je ministr pevně odhodlán mechanismus opět opustit", řekl Alter.
Migranti zachránění ve Středozemním moři civilními plavidly zůstávali na lodích i několik týdnů, neboť jim Malta a Itálie uzavřely své přístavy. Oba státy se obávaly, že migranti v zemi zůstanou a požadovaly po dalších státech EU, aby část z nich přijaly. Každý případ se však řešil individuálně.
Zářijová dohoda uvádí, že její signatáři v budoucnu vyloděné migranty do čtyři týdnů přijmou, pokud tito běženci nebudou představovat bezpečnostní riziko. Právo na azyl se bude zkoumat až v hostující zemi. Dohoda by podle Seehofera měla platit šest měsíců.