Francie odmítla tvrzení jemenských šíitských rebelů, že stojí za útokem na dvě saúdskoarabská ropná zařízení. Nedospěla však k závěru, že útočil Írán. S odvoláním na sdělení francouzského ministra zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z dronů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.
Francie spolu se svými evropskými partnery usiluje o zmírnění napětí mezi Washingtonem a Teheránem delší dobu. Útoky z uplynulého víkendu ale podle francouzských diplomatů situaci ztížily.
"Húsíové... oznámili, že tento útok podnikli oni. To postrádá důvěryhodnost," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ale zároveň dodal, že Francie z toho nebude dělat závěr, že za útokem stojí Írán.
"Pokračuje mezinárodní vyšetřování. Počkejme si na jeho výsledky," řekl francouzský ministr s tím, že na saúdskoarabské straně bude vyšetřování rychlé.
Mluvčí francouzské armády uvedla, že Francie vyslala do Saúdské Arábie sedm expertů na výbušniny, obranné systémy a rakety. Jejich expertíza má přispět k nezávislému posouzení útoků.
Francie, která má námořní základnu v Abú Zabí, měla v době útoku v oblasti válečné plavidlo Jean Bart.
"Jde o válečný akt. Když střely jednoho státu zasáhnou jiný stát, je to válečný akt, ale musíme se vrátit k zásadě deeskalace," uvedl Le Drian a dodal, že francouzský prezident Emmanuel Macron má v plánu se na Valném shromáždění OSN v New Yorku setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho íránským protějškem Hasanem Rúháním. Íránský prezident nicméně podle Le Driana zatím nedostal vízum.
Spor graduje
"Írán se musí naplno vrátit k jaderné dohodě. Je to podmínka. Potřebuje ekonomické výhody plynoucí z dohody, ale také musíme projednat to ostatní," řekl Le Drian.
Spor mezi USA a Íránem nicméně graduje delší dobu, a to zejména v souvislosti s americkými protiíránskými sankcemi, které Bílý dům zavedl poté, co USA loni odstoupily od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V té se země zavázala omezit svůj jaderný program výměnou za uvolnění sankcí.
Trump ale dohodu, uzavřenou po létech vyjednávání za jeho předchůdce Baracka Obamy, kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a další možné bezpečnostní hrozby. Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, ale zatím ve svých snahách o řešení neuspěly.