Francouzský soud po formálním zahájení odročil proces v ostře sledované kauze bývalého premiéra Françoise Fillona a jeho manželky Penelope.
Vyhověl tak žádosti advokátů, již chtěli vyjádřit solidaritu s právními zástupci, kteří stávkují na protest proti chystané vládní důchodové reformě. Proces by měl pokračovat ve středu, verdikt je očekáván v polovině března. Pětašedesátiletý Fillon čelí obvinění ze zpronevěry veřejných financí, jeho manželka z napomáhání ke zpronevěře.
Bývalý premiér kandidoval ve volbách z roku 2017 na francouzského prezidenta. Ačkoli byl konzervativní politik dlouho favoritem, vypadl nakonec už v prvním kole hlasování. Podle analytiků jeho neúspěch souvisel právě s aférou kolem fiktivního zaměstnávání jeho manželky, zvanou Penelopegate.
Fillonová léta pracovala v dolní komoře francouzského parlamentu pro svého muže a následně pro poslance Marka Joulauda jako asistentka. Podle obžaloby ale ve skutečnosti žádnou práci nevykonávala. Fillonovi i Joulaud, který rovněž usedl na lavici obžalovaných, to odmítají.
Pokud by soud dospěl k názoru, že zaměstnání Fillonové bylo skutečně jen fiktivní, hrozí obžalovaným trest až deset let vězení, vysoké pokuty i ztráta práva kandidovat do politických funkcí.
Protesty ve Francii
Zaměstnávání rodinných příslušníků jako asistentů bylo ve Francii sice často kritizovanou, ale legální praxí. Ve Fillonově případu vyšetřovatelé nicméně došli k závěru, že šlo o zpronevěru, protože Fillonová ve skutečnosti žádnou práci neodvedla. V reakci na Fillonovu kauzu bylo zaměstnávání rodinných příslušníků v parlamentu zakázáno.
Fillon vedl v letech 2007 až 2012 celkem tři vlády. Předtím byl poradcem Nicolase Sarkozyho, kterému pomáhal na cestě do prezidentského úřadu.
Ve Francii se již od 5. prosince loňského roku protestuje proti chystané reformě důchodového systému. Protestní akce na přelomu roku ochromily mimo jiné hromadnou dopravu v Paříži a jejím okolí. V posledních týdnech sice počet účastníků demonstrací klesá, proti vládní reformě se ale lidé různých profesí nadále bouří. Jsou mezi nimi právě i zaměstnanci francouzské justice.