Letošní záplavy v Indii, Nepálu a Bangladéši již zasáhly téměř deset milionů lidí a vyžádaly si na 550 obětí, uvádí Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). I když oblast jižní Asie sužují monzunové deště každoročně, letošní záplavy jsou podle organizace nejzávažnější za několik posledních let. Situaci navíc zhoršuje pandemie koronaviru, kterým se v Indii nakazilo přes milion lidí.
"Obyvatelé Bangladéše, Indie a Nepálu jsou stiženi třemi katastrofickými situacemi najednou - záplavami, koronavirem a s ním související socioekonomickou krizí, vyvolanou tím, že lidé přišli o možnost obživy a zaměstnání. Kvůli zatopení zemědělské půdy a škodě na plodinách hrozí milionům lidí, už tak zasažených covidem-19, že sklouznou do chudoby," uvedl generální tajemník IFCR Jagan Chapagain.
V Indii páchá vodní živel škody převážně na severovýchodu země při hranicích s Bangladéšem. Sousední Bangladéš registruje záplavy téměř na třetině svého území, voda zaplavila domovy přibližně 2,8 milionu jeho obyvatel a asi milion z nich odřízla od okolního světa. Meteorologové navíc v některých zasažených oblastech předpovídají další deště. V Nepálu kvůli záplavám a sesuvům půdy zahynulo přes 100 lidí.
Povodně představují hrozbu také pro divokou přírodu. V indickém státě Ásám se pod vodou ocitlo 90 procent národního parku Kaziranga a mnoho zvířat žijících v rezervaci včetně vzácných nosorožců indických utonulo, píše deník Financial Times.
Přesuny lidí jsou složitější kvůli koronaviru
Přesuny lidí ztěžují snahy o zamezení šíření koronaviru, upozorňuje dále list. Indie má třetí nejvyšší počet potvrzených případů na světě a nově nakažených stále přibývá; od poloviny července se koronavirem každý den nakazí přes 30 tisíc lidí.
Šíření viru v Indii se už neomezuje jen na velká města, ale zasáhlo i venkovské oblasti. Tam jej v některých případech zavlekli lidé pracující v šedé ekonomice, kteří následkem protikoronavirových opatření přišli o práci, upadli do chudoby a museli se vrátit z měst.
V Bangladéši je podle oficiálních údajů okolo 213 tisíc případů koronaviru, v Nepálu asi 18 tisíc nakažených. Některé z oblastí v Indii a Bangladéši, které nyní ohrožují záplavy, navíc v květnu zasáhl ničivý cyklon Amphan.