Počet obětí záplav a sesuvů půdy způsobených prudkými dešti, které na přelomu roku zasáhly indonéskou metropoli Jakartu, vzrostl na 43.
Záchranáři pokračují v pátrání po dalších obětech a pohřešovaných, informovala agentura AFP. Rekordní srážky, podle meteorologů nejintenzivnější za posledních 24 let, zanechaly bez domova téměř 400 tisíc lidí.
Hladina vody dosáhla v některých čtvrtích hlavního města až do druhého patra a po jejím opadnutí jsou ulice zavaleny bahnem a troskami. Voda odnesla zaparkovaná auta i osobní věci a vybavení domácností. Veřejná prostranství se ale už podle agentury AP uklízejí a v desítkách tisíc domovů a obchodů znovu funguje elektřina. Železniční doprava ale ještě není plně v provozu.
Problémy s infrastrukturou
Prozatímní počet obětí podle mluvčího národní agentury pro živelné pohromy zahrnuje lidi, kteří se utopili nebo je zabil elektrický proud, a tři starší osoby, které zemřely na podchlazení. Zdravotnické úřady se teď snaží předejít šíření nemocí či vzniku epidemie.
Záplavy, které západ ostrova Jáva překvapily o silvestrovském večeru, jsou nejhoršími od roku 2013. Tehdy kvůli monzunovým dešťům zemřelo v hlavním městě 57 osob.
V megalopoli, která má včetně aglomerace téměř 30 milionů obyvatel, jsou častá zemětřesení i záplavy, a nynější katastrofa podle agentury AP připomněla problémy s infrastrukturou. Prezident Joko Widodo v srpnu oznámil, že hlavní město se přesune z Jakarty do méně obydlené provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo.
Nebezpečí stále hrozí
Podle odborníků z indonéské Meteorologické, klimatické a geologické agentury (BMKG) může Jakarta v příštích dnech očekávat další srážky. Vláda s cílem odvrátit mračna směřující k předměstí Jakarty nasadila letouny určené k rozprašování chemikálií vyvolávajících déšť, který by se tak měl vyhnout oblasti zasažené povodněmi.
Intenzivní srážky hrozí celé Indonésii minimálně další měsíc, nebezpečí však úplně pomine až v dubnu, kdy končí období dešťů.