Náročné desetihodinové směny, skoro žádná pauza na jídlo a na záchod. Doktoři a zdravotní sestry v Itálii kolabují z vyčerpání, neboť neúnavně bojují proti koronaviru, který si v zemi vyžádal už přes 800 životů.
Alessia Bonariová, mladá zdravotní sestra z Milána sdílela na instagram fotografii, na níž má modřiny na obličeji z toho, jak neustále nosí ochrannou masku během své práce. V příspěvku popisuje, jak náročné a vyčerpávající dny v práci prožívá.
"Bojím se, protože maska nemusí držet na obličeji dobře, nebo si mohu na sebe nechtěně sáhnout špinavými rukavicemi nebo brýle dostatečně nezakryjí moje oči," napsala v upřímné zpovědi. "Fyzicky jsem unavená, protože ochranné prostředky mě bolí, v laboratorním plášti se potím a jsem oblečená tak, že šest hodin se nemohu ani napít nebo jít na záchod," dodala.
Mimo fyzické vyčerpání se únava podepisuje i na psychice zdravotní sestry. "Psychicky jsem unavená stejně jako všichni mí kolegové, kteří jsou týdny ve stejné situaci jako já. Nezabrání nám to ale v tom, abychom to vzdali," píše dále ve svém příspěvku.
Její svědectví není jediné, které se z řad italských lékařů veřejnosti dostává. V minulých dnech kolovala internetem také fotografie jiné zdravotní sestry, Eleny Pagliariniové, která se stala jakýmsi symbolem boje Itálie proti koronaviru, uvádí server Sky News.
Pagliariniová pracuje v nemocnici v Cremoně na severu Lombardie, nejvíce zasaženého regionu v zemi. Její kolegyně Francesca Mangiatordiová ji vyfotila, jak usnula za počítačem. "Deset hodin jsme neúnavně pracovaly. Podívala jsem se na ni a chtěla ji obejmout, ale nakonec jsem se rozhodla zachytit tento silný moment," komentovala pro server Nurse Times.
Bonariová ve svém příspěvku mimo jiné naléhala na občany, aby respektovali veškerá opatření nařízená vládou. V opačném případě totiž jde práce lékařů vniveč. "My mladí lidé nejsme vůči koronaviru imunní, také tím můžeme onemocnět - nebo ještě hůře někoho můžeme nakazit. Nemohu si dovolit vrátit se pod karanténou domů. Musím jít do práce a odvést svou povinnost. Prosím vás, udělejte to samé," nabádala.
Tsunami, která nás pohltila
Ostatní zdravotníci ji napodobují a rovněž se přidávají v apelu na veřejnost, aby spolupracovala a byla obezřetná, jak nejlépe to jde. Někteří dokonce přirovnávají naléhavost celé situace k tsunami nebo k válce.
"Válka vypukla a bitvy probíhají nepřetržitě během dne i noci. Případy přibývají, denně máme 15-20 nových. Už nemáme žádné chirurgy, urology nebo ortopedy - všichni jsme jen doktoři, kteří se náhle stali součástí jednoho týmu, aby společně čelili vlně tsunami, která nás pohltila," napsal minulý týden na svůj facebook doktor Daniele Macchini z Bergama.
K 11. březnu evidovala Itálie celkem 12 462 případů nakažení virem Covid-19. Nákaze už tam podlehlo 827 lidí, 1045 se jich úspěšně vyléčilo.