Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si telefonoval s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a naznačil, že ho požádal o to, aby nechal hlasovat o další americké vojenské pomoci Ukrajině. Ta se už přes dva roky brání ruské invazi a v poslední době se objevují zprávy, že jí dochází munice. Důležitou vojenskou pomoc od Spojených států však blokuje republikánské vedení sněmovny.
"Informoval jsem předsedu Johnsona o situaci na bojišti, konkrétně o dramatickém nárůstu ruského vzdušného teroru," napsal na sociální síti X ukrajinský prezident. "Jen minulý týden bylo vypuštěno na ukrajinská města a komunity 190 střel, 140 dronů Šáhed a 700 řízených leteckých bomb. Největší ukrajinská vodní elektrárna je mimo provoz. V této situaci je zásadní, aby americká pomoc Ukrajině rychle prošla v Kongresu," doplnil.
Zelenskyj dále uvedl, že Johnsonovi poděkoval za dosavadní americkou pomoc a poznamenal, že ačkoliv si Ukrajina uvědomuje rozdílné názory ve sněmovně, pomoc napadené zemi by podle něj měla zůstat "sjednocujícím faktorem". Zda byl se svým apelem úspěšný, prezident neuvádí. Johnson se podle dostupných informací k telefonátu nevyjádřil.
Hlavní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj později oznámil, že telefonicky hovořil se šéfem amerického sboru náčelníků štábů Charlesem Brownem o tom, co potřebuje ukrajinská armáda pro následující měsíce. Jmenoval posílení ochrany před ruskými vzdušnými údery, generálové podle něj projednali také budování opevnění.
Washington před zhruba dvěma týdny poprvé od prosince oznámil novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu, které by uvolnilo na tento účel dodatečné prostředky. USA naposledy připravily dodávku v hodnotě až 300 milionů dolarů (skoro sedm miliard korun), což podle Bílého domu umožnily úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní.
Americká vláda od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená.
Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, už prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.
Johnson, jehož postoj k podpoře Kyjeva není příliš jasný, zatím nespecifikoval, jak hodlá v této věci postupovat. Panuje přitom přesvědčení, že kdyby se o něm hlasovalo, výdajový balík by prošel, neboť by ho podpořili mnozí členové těsné republikánské většiny, jakož i téměř všichni demokraté. Johnson je pod rostoucím tlakem vládních představitelů, podle nichž absence americké pomoci už nyní způsobuje ukrajinské územní ztráty.