Venezuela vyhlásila kvůli novému koronaviru karanténu v sedmi svých státech, opatření se týká i metropole Caracasu a celkem postihne třetinu obyvatel země, informoval v noci na pondělí server BBC Mundo. Omezení pohybu v celé zemi vyhlásil od pondělka Ekvádor či Peru, které zároveň na dva týdny uzavřelo hranice. Hranice kvůli koronaviru uzavřel také Honduras, který zakázal i používání veřejné dopravy.
Velké obavy ohledně šíření koronaviru panují zejména ve Venezuele, která trpí humanitární krizí a nedostatkem zdravotnického materiálu či léků. Karanténa ve třetině Venezuely platí od pondělka. Podle prezidenta Nicoláse Madura karanténa znamená, že všichni mají zůstat doma. Výjimky budou mít zdratovníci, policisté či zaměstnanci zásobování. Veřejná doprava má fungovat, ale povinné bude nošení roušek. Těch je ale vzhledem i k ekonomické krizi v zemi nedostatek.
Maduro o víkendu také oznámil, že nařizuje povinnou karanténu pro všechny, kteří přijeli tento měsíc z Evropy, let z Evropy byly zakázany už minulý týden. Zavřeny byly v zemi také školy a zrušeny sportovní akce, zakázáno je veřejné shromažďování. Na tento týden přitom plánovala opozice další protivládní demonstrace, které už proto zrušila.
Ve Venezuele je zatím podle oficiálních údajů 17 případů nákazy novým koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit z Číny a nyní je jeho hlavním ohniskem podle Světové zdravotnické organizace (WHO) Evropa.
Tisíce lidí v pohraničí
Obavy z šíření koronaviru panují také v Kolumbii, kam v předchozích letech z Venezuely utekl přes milion lidí kvůli represivnímu režimu a špatné ekonomické situaci. Tisíce jich žijí v pohraničí a další tisíce Venezuelanů chodí pravidelně z Venezuely do Kolumbie nakupovat potraviny či léky nebo pracovat. O víkendu ale Kolumbie, která hlásí zatím 45 případů nákazy koronavirem, hranice uzavřela.
"Přijdu tak o práci, nevím, kdy nás tam pustí. A zítra mám zaplatit nájem a teď na něj nemám," řekla agentuře EFE dvaašedesátiletá Consolación Ramírezová, která z Venezuly jezdí pracovat do kolumbijské Cúcuty a policie ji nepustila přes hranici.
Madurův režim kolumbijskou vládu kritizuje, neboť prý nechce koordinovat opatření proti šíření koronaviru, a žádá zásah Světové zdravotnické organizace (WHO). Obě země přerušily diplomatické styky před rokem, když kolumbijská vláda podpořila opozičního lídra Juana Guaidóa, který se z pozice šéfa venezuelského parlamentu prohlásil prozatimním prezidentem kvůli nesvobodným volbám.
Také Guaidó se snaží situaci ohledně koronaviru řešit, sestavil komisi expertů, která má zejména informovat obyvatele.
Pohyb obyvatel v celé zemi na dva týdny omezilo také Peru, které hlásí už 71 případů nákazy a které rovněž uzavřelo obchody s výjimkou lékáren a supermarketů či bank. Ekvádor, kde se zatím potvrdilo 37 případů a dva lidé kvůli koronaviru zemřeli, od pondělka omezil pohyb lidí v zemi a uzavřel bary, restaurace a většinu obchodů.
Různá opatření proti šíření koronaviru v předchozích dnech přijaly i ostatní země Latinské Ameriky.