Několik tisícovek velbloudů budou muset zastřelit úřady v australské samosprávní oblasti Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY). Velbloudi jsou totiž žízniví a při hledání vody ohrožují životy tamních obyvatel. Zprávu přinesl server CNN.
Masivní požáry šířící se napříč celou Austrálii si vyberou další oběť. Úřady státu Jižní Austrálie rozhodly, že od středy budou z helikoptér řízeně odstřelovat velbloudy, kteří bloudí spálenou krajinou a hledají vodu. Jejich žíznivost je tak velká, že ohrožují životy domorodných Aboroginců, kteří v oblasti žijí.
Podle zdrojů CNN se řízený odstřel, který bude trvat pět dní, může týkat až deseti tisíc velbloudů. Jejich těla budou v některých případech ponechána na místě, v jiných budou spálena a pohřbena. O kontroverzním kroku informovaly úřady na svém facebooku.
"Oblast APY spatřila extrémně velké skupiny velbloudů a dalších divokých zvířat pohybujících se kolem obydlených komunit. Tyto skupiny vyvíjí na komunity aboriginských obyvatel nátlak, protože hledají vodu. Za současných suchých podmínek ohrožují tyto velbloudí skupiny místní komunity a jejich infrastrukturu. Kontrola velbloudů je tedy potřebná," uvedla samospráva.
Po odstřelování velbloudů volali sami obyvatelé. "Jsme uvězněni ve smradlavém horku a nepohodlných podmínkách, protože sem přicházejí velbloudi, kteří sráží ploty, chodí kolem domovů a snaží se dostat k vodě přes klimatizaci," řekla novinám The Australian členka správní rady APY Marita Bakerová.
Oblast APY je v Jižní Austrálii odlehlým místem s nízkou hustotou zalidnění. Na ploše podobné americkému státu Kentucky žije jen kolem 2300 obyvatel. Naproti tomu velbloudů je tam mnohem více, ostatně jako v celé Austrálii. Jejich celkový počet s odhaduje na milion. Přesto někteří uživatelé řízený odstřel zvířat odsoudili. "Hanba vám! Nevinné duše mají právo na život. Vaše jídlo se od toho jejich zcela liší. Nechte je být," komentoval na facebooku Yaser Ghanayem. "Vím, že můžete přijít s lepší strategií. Prosím, přehodnoťte své rozhodnutí," naléhá jistý Thomas Leaman.
Půl milionu obětí
Oblast Jižní Austrálie se potýká s vysokými teplotami a velkými požáry už několik týdnů. Sousední Nový Jižní Wales je na tom ještě hůře. Požáry likvidují přírodu, způsobují všudypřítomný kouř ve městech a především decimují životy divokých zvířat. Podle odhadů uhynulo následkem požárů už 500 tisíc zvířat.
Značně trpí zejména ohrožený druh koal. Vačnatci se totiž zdržují na eukalyptových stromech, ani ty je však před silným požárem neochrání. Před pár dny se stalo virálním video, jak dehydratovaný koala pije přímo z láhve jednoho z cyklistů. Lidé z celého světa posílají finanční příspěvky na pomoc Austrálii, ať už jde o finanční podporu hasičům nebo různým organizacím, jež zachraňují raněná zvířata a do zasažených oblastí dovážejí zásoby vody. Do výzvy se zapojila i řada celebrit, od herců až po sportovce.