Do roku 2100 vymizí kompletně ze světa korálové útesy, tvrdí nová studie vědců z University of Hawaii Manoa. Ti své závěry přednesli ve středu na tiskové konferenci k události Ocean Sciences Meeting 2020. Na vině jsou převládající změny klimatu. Informoval o tom server CNN.
Oteplování oceánů a čím dál větší kyselost moří společně s lidským znečišťováním způsobí, že během následujících 20 let vyhyne 70 až 90 procent útesů. "K roku 2100 to vypadá docela ponuře," konstatovala Renee Setterová, biogeografka, jež se na studii podílela.
"Snaha vyčistit pláže od odpadků je skvělá, celkově boj proti znečištění je fantastický. Musíme v těchto snahách dál pokračovat. Ve finále ale stejně to, co opravdu potřebujeme, je boj proti změnám klimatu, abychom korály ochránili," nabádala Setterová.
Podle ní nebude do roku 2045 pro většinu korálů jejich dosavadní oblast, v níž žijí, nadále obyvatelná. Do roku 2100 se pak podmínky tohoto konkrétního životního prostředí pravděpodobně ještě zhorší. Na světě tak v té době zůstane je zlomek životaschopných míst pro obnovu korálů jako například mexická oblast Baja California a část Rudého moře. Ani tyto lokace ale nejsou ideální, protože se vyskytují v blízkosti řek.
Na postupné vymírání korálů poukazují vědci už několik let. Charakterizují to jako cestu k "planetární katastrofě". Jeden příklad za všechny je Velký bariérový útes dlouhý 2300 kilometrů. Mořské vlny veder v letech 2016 a 2017 v něm zabily až polovinu všech korálů a řadu dalších po celém světě, uvádí CNN. Korálové útesy jsou přitom nezbytnou součástí oceánského života. Na jejich existenci je závislá hned třetina všech mořských druhů. Vymření korálů tedy může vést k ekologickému kolapsu, varují vědci.
Asistovaná evoluce
Někteří z nich se snaží obnovit populaci korálů prostřednictvím asistované evoluce. To spočívá v tom, že hledají ty nejodolnější korály, které se snaží v laboratořích reprodukovat a následně je umísťovat zpět do oceánu. Ovšem i tohle má háček. "Otázkou je, zda je dokážou doplnit a obnovit ve stejném rozsahu, v jakém dnes ekosystém existuje. Obnovení korálů je pomalý a časově náročný proces," podotkla Setterová.
S tím souhlasí také Mark Eakin z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Podle něho ani ty odolnější korály nebudou schopné replikovat tempo klimatických změn. "Je nepravděpodobné, že přizpůsobené korály budou držet krok s předpokládaným zvýšením a intenzitou mořských vln veder," citoval Eakina server CBS News.