Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se omluvila muslimské komunitě za to, že policie při potlačování víkendových protivládních demonstrací zasáhla hlavní mešitu ve městě proudem vody s modrou barvou z vodního děla.
Policisté přimíchávají do vody barvivo, kterým si označují účastníky protestních akcí.
V oblasti Kowloonu se v neděli konal prodemokratický pochod, který z původně pokojné akce přerostl v násilí. Radikální demonstranti útočili na čínské banky a obchody a házeli na policisty cihly, kameny a zápalné lahve; bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem a vodními děly.
V jednom okamžiku modře obarvená voda postříkala schody a vstupní bránu kowloonské mešity, která je nejvýznamnější muslimskou svatyní v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Když se před mešitou začali shromažďovat věřící k modlitbám, byly na chodníku stále patrné stopy modré barvy. Většinu barviva ale už dříve odstranili dobrovolníci.
Správkyně Lamová mešitu na poloostrově Kowloon navštívila a islámským vůdcům se za incident omluvila. Hongkongská policie v prohlášení uvedla, že mešita byla potřísněna barvou neúmyslně a že bezpečnostní síly "respektují náboženskou svobodu a budou chránit všechny svatyně".
Hlavní imám kowloonské mešity řekl, že omluva správkyně Lamové byla přijata. Muslimská komunita doufá, že bude nadále žít v Hongkongu v míru, dodal.
V Hongkongu se od června konají masové demonstrace, jejichž účastníci protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem, včetně svobodných voleb. Nedělní demonstraci policie nepovolila, přesto na ni ale přišly desítky tisíc lidí, uvedl Reuters.
Podle místních islámských organizací žije v Hongkongu více než 300 tisíc muslimů, ve městě je pět mešit a dva muslimské hřbitovy. Hlavní mešita byla postavena koncem 19. století, aby sloužila muslimským vojákům z Indie, kteří tam přišli v dobách britské koloniální správy.