Ve Francii loni zaznamenali úmrtí 612 lidí bez domova. Ve své zprávě to uvádí kolektiv Morte de la rue (Mrtví z ulice, CMDR), který počty zemřelých bezdomovců monitoruje.
Kolektiv i francouzský Národní výzkumný ústav (INSERM) však upozorňují, že skutečný počet zemřelých může být až šestkrát vyšší. Přesnější data však nejsou k dispozici a jen obtížně se získávají. Studie podle listu Le Parisien podtrhuje nepostižitelnost a zranitelnost lidí žijících na okraji společnosti.
Více než padesát procent ze zaznamenaných úmrtí se podle CMDR stalo před očima obyvatel měst - na ulicích, nebo v provizorních přístřešcích. Na dvacet procent zemřelých přitom bylo na ulici více než pět let.
Průměrný věk v době úmrtí u sledovaných osob byl lehce pod 50 let. Střední délka života ve Francii přitom činí 82 let. Úmrtnost lidí bez domova mladších 64 let je 20krát vyšší, než u zbytku populace.
Zemřelí byli z 90 procent muži a jen zhruba každý druhý bezdomovec byl Francouz - 14 procent z nich pocházelo z jiných zemí EU, pětina se narodila mimo EU a u čtvrtiny je jejich země původu neznámá. CMDR zaznamenala úmrtí 13 nezletilých.
Ženy na ulici
Příčinu úmrtí se nepodařilo zjistit téměř u poloviny všech případů. U těch, kde se to podařilo, převládaly různé nemoci. Lidé bez domova jsou však ve zvýšené míře vystaveni agresi jiných osob (pšt procent úmrtí) či smrtelným nehodám (11 procent). Počet sebevražd je u bezdomovců řádově vyšší než u zbytku obyvatelstva. O sebevraždu se jednalo u pěti procent registrovaných úmrtí bezdomovců oproti 0,0001 procenta u celé populace.
CMDR v letošní zprávě věnoval zvláštní pozornost ženám na ulici. Údaje o nich sledoval v období 2013-2018. "Často jsou neviditelné, čelí však vlastním obtížím spojeným s pohlavím a jsou vystaveny mnohým specifickým formám násilí," uvádí se v dokumentu. Za toto období je geistrována smrt 280 žen bez domova průměrně ve věku 45,6 let. Takto nízký věkový průměr je způsobený především značným počtem zemřelých nezletilých. CMDR jich napočítal 24, přičemž většina z nich byla mladší devíti let. Převážná část bezdomovkyň se na ulici dostala kvůli rozkolu v rodině či domácímu násilí. Třetina pak byla závislá na návykových látkách.
Podle listu Le Parisien zpráva CMDR ukazuje, že situace bezdomovců se ve Francii dlouhodobě nelepší navzdory slibu prezidenta Emmanuela Macrona z roku 2018, že všem bezdomovcům zaručí střechu nad hlavou. Aby však bylo možné lidem bez domova zajistit rovnoprávné a důstojné životní podmínky, je potřeba získávat přesnější data o jejich počtech a způsobu života, upozorňuje CMDR.