Rekordní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Rusko, kde už celkový počet registrovaných infikovaných přesáhl 100 tisíc. Situace se naopak zlepšuje ve Španělsku, na Slovensku příznivý vývoj pandemie možná urychlí uvolňování karanténních opatření. První potvrzené oběti s nákazou nemocí covid-19 ohlásil Jemen.
V pevninské Číně, kde se koronavirus na konci loňského roku objevil nejdříve, za posledních 24 hodin přibyly jen čtyři případy nákazy koronavirem a žádné úmrtí. Jižní Korea poprvé od vrcholu epidemie covidu-19 nehlásí žádné domácí případy nákazy - všechny čtyři nové případy infekce se potvrdily u lidí, kteří přicestovali z ciziny. S nemocí covid-19 za posledních 24 hodin v zemi zemřel jen jeden člověk.
Díky omezením spojeným s koronavirem se zlepšila kvalita ovzduší v Evropě a pozitivní dopad na zdraví za jeden měsíc je podle studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) tak velký, že by se počet předčasných úmrtí mohl snížit o 11 300.
Odborníci se shodují na tom, že kvůli špatné kvalitě vzduchu umírají lidé předčasně. Evropská agentura pro životní prostředí uvádí, že ročně způsobí znečištěné ovzduší v zemích EU a Británii přibližně 400 tisíc předčasných úmrtí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nadále doporučuje, aby roušky a respirátory jako ochranu před koronavirem, nosili především zdravotníci a nakažení. Podle krizové koordinátorky WHO Dorit Nitzanové musí veřejnost roušky chápat pouze jako doplněk celého souboru preventivních opatření. Česko je jednou ze zemí, které až na výjimky nařídilo obyvatelstvu povinné nošení roušek na veřejnosti.
Finanční pomoc
Švýcarsko poskytne světovým organizacím na boj s koronavirem 400 milionů franků (10,2 miliardy korun), pomoc bude určena především pro rozvojové země. V prvním kroku dá Švýcarsko k dispozici Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (MVČK) bezúročnou půjčku 200 milionů franků. Zároveň předá Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) 25 milionů franků. Ve druhém kroku ještě v květnu poskytne Švýcarsko příspěvky ve výši 175 milionů franků různým organizacím včetně OSN či WHO.
Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích EU propad ve srovnání s předchozím čtvrtletím činí podle sezonně přepočtených údajů 3,5 procenta, v eurozóně 3,8 procenta, oznámil dnes v prvním rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Jde o nejvýraznější propad od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
Největší ruské bance Sberbank klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 46,8 procenta na 120,5 miliardy rublů (41,2 miliardy korun). Způsobil to růst rezerv na ztrátové úvěry v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Banka, která působí i v České republice, to uvedla v dnešním prohlášení.